آخرین اخبار

نگاهی به بازار خودرو در هفته ای که گذشت

بهمن هم به پایان رسید و بازار خودرو هنوز تحرکی را که هر سال فعالان این بازار انتظار داشتند، تجربه نکرده است، این در حالی است که فروشندگان خودرو در بازار می‌گویند که امسال ورود دیرهنگام مشتریان به بازار، به رکود دامن زده، این در حالی است که البته تولید خودروسازان نیز بالا رفته و عرضه به بازار بیشتر شده است.

در شرایطی که آخرین ماه سال از فردا آغاز می‌شود و جنب و جوش خریدهای شب عید در میان ایرانی‌ها اوج گرفته، بازار خودرو همچنان چشم به راه مشتریان مانده و انتظارشان را می‌کشد. آن طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت می‌گویند، هر چند بازار با ورود خودروهای پلاک جدید، رونقی نسبی به خود گرفته، اما خرید و فروش در آن، تناسبی با روزهای پایانی سال ندارد.

به‌عبارت بهتر، بازار خودرو این روزها چندان دلچسب نیست و گویا مردم ترجیح می‌دهند با همان خودروهای فعلی خود یا وسایل حمل و نقل عمومی تردد کنند. به اعتقاد کارشناسان، بالا بودن قیمت‌ها در کنار کاهش توان نقدینگی برخی مشتریان، سبب شده دست بسیاری از خریدان از بازار خودرو کوتاه شود و بعید است تا تسهیلات مناسبی برای آنها فراهم نیاید، توان خرید را پیدا کنند. از جمله این تسهیلات، می‌توان به «وام خودرو» اشاره کرد، وامی که قرار بود از هفت به 15 میلیون تومان افزایش پیدا کند و حتی برای تصویب، روی میز شورای پول و اعتبار نیز رفته، اما فعلا که خبری از نهایی شدن آن نیست.

بسیاری از مردم هنوز به طور جدی وارد عرصه خرید و فروش های شب عید هر ساله نرفته اند و مشخص نیست که به چه فکری، دست نگاه داشته اند.

برخی می گویند وعده خودروسازان برای عرضه زودهنگام خودروهای با پلاک ۹۴، عامل ایست بازار شده است،  چراکه مردم ترجیح می‌دهند چند روزی را بیشتر صبر کنند، اما خودروی پلاک ۹۴ خریداری نمایند.

این در حالی است که اگرچه خودروهای پلاک ۹۴ عامل گرانی در بازار شده‌اند، اما به همان نسبت، قیمت خودروهایی که با پلاک سالهای قبل عرضه می‌شود، اندکی پایین آمده است، به نحوی که فعالان بازار می گویند خریداران قیمت ارزانتری را برای خودورهای با پلاک سالهای قبل ارایه می دهند و علت آن را نیز این می دادند که بالاخره سال ۹۳ تمام شده است و خودروهای پلاک ۹۴ هم وارد بازار شده اند.

 

سری به بازار خودرو کشور بزنیم و ببینیم قیمت خودروهای داخلی چه افت‌و‌‌خیزی را در هفته جاری تجربه کرده است. به گفته نمایشگاه‌ داران خودرو پایتخت، این هفته بیشتر خودروهای داخلی تثبیت قیمت را به خود دیدند و تنها چند خودرو با افت‌و‌‌خیز قیمتی روبه‌رو بودند.

آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 به قیمت 36.1 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این قیمت از افزایش 206 طی هفته جاری حکایت می‌کند. همچنین پژو 206 صندوقدار V8 نیز که در هفته جاری نوسان خاصی را نداشته، هم‌اکنون 36.9 میلیون تومان به فروش می‌رود.

در بین دیگر پژویی‌های ایران خودرو اما پژو 405 مدل SLX قیمتی برابر با 31 میلیون و 600 هزار تومان دارد. همچنین پژو پارس دو ایربگه و داشبورد جدید نیز در حال حاضر 36.3 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. از سوی دیگر، اما سمند LX با افزایش قیمت 200 هزار تومانی روبه‌رو شده و از همین رو در حال حاضر قیمتی برابر با 29 میلیون و 900 هزار تومان دارد.

از بازار تیبا، اما خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون 24 میلیون تومان قیمت دارد که این موضوع از تثبیت قیمت این خودرو در هفته جاری حکایت می‌کند.همچنین رانا هم که روزهای با ثباتی را در بازار سپری می‌کند، قیمت آن هم‌اکنون 32 میلیون تومان است.

اما فعالان بازار در مورد قیمت پراید با مدل 94 نیز تاکید می‌کنند که این خودرو با تغییر خاصی طی هفته جاری روبه‌رو نبوده و روزهای با ثباتی را پشت سر می‌گذارد. در این بین، مدل 131 قیمتی برابر با 20 میلیون و 200 هزار تومان دارد و مدل 132 هم 20 میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر پراید 111 یا همان مروارید نیز در حال حاضر قیمتی حدود 20 میلیون و 400 هزار تومان دارد.

اما آن طور که فعالان بازار می‌گویند، تندر-90 این هفته همچون هفته پیش از آن، افزایش قیمت خاصی را به خود ندیده است، اما ظاهرا تندر پارس با کاهش 300 هزار تومانی مواجه بوده است. همچنین تندر-90 اتومات نیز که در ایران خودرو به تولید می‌رسد و ظاهرا فیس لیفت آن نیز در ماه‌های آینده از سوی ایران خودرو پیش فروش خواهد شد، در حال حاضر 56 میلیون تومان به فروش می‌رسد. فعالان بازار همچنین در مورد سراتوی سایپا نیز عنوان می‌کنند که مدل دنده ای 1600 که هفته پیش از سوی سایپا 5 میلیون تومان افزایش قیمت داشت این هفته بدون تغییر قیمتی خاصی 75.2 میلیون تومان خرید و فروش می‌شد. سراتو یک مدل اتومات هم دارد که آن نیز افت‌و‌‌خیز خاصی را در قیمت تجربه نکرده و هم‌اکنون 93.6 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *