آخرین اخبار

جدول جدید سهمیه سوخت خودروها

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور از ثابت ماندن سهمیه بنزین خودروهای سواری شخصی در سال ۹۴ و در عین حال کاهش سهمیه سوخت برخی خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی از اول اسفند خبر داد.

به گزارش کارنت، به این ترتیب خودروهای مختلف عمومی نظیر وانت بارها، تاکسی‌های بین شهری وخودروهای دیزلی،سهمیه بنزین وگازوئیل جدیدی رادریافت خواهند کردکه براساس ضوابطی چون پیمایش،تعیین می‌شود.به گزارش خبرگزاری‌ها، علیرضا فیض بخش درجمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌های در دست اجرا برای ساماندهی مصرف سوخت در کشور گفت: از اول اسفند، برخی سهمیه‌های سوخت تغییر می‌کند.وی درتوضیح تصمیمات جدید برای سهمیه سوخت خودروهای مختلف گفت: برنامه‌ای برای تغییر سهمیه بنزین خودروها ی سواری شخصی در سال آینده ارائه نشده واین سهمیه همان ماهانه 60 لیترخواهدبود.

وی اظهار کرد: همچنین همانند سال گذشته برای نوروز سال 94 سهمیه بنزین در نظر گرفته نشده است.وی درعین حال ازتغییر و کاهش سهمیه سوخت گازوئیل برای برخی خودروهای حمل ونقل عمومی خبرداد وافزود: قرار است میزان سهمیه خودروهای دیزلی برون شهری بر اساس بارنامه ومیزان پیمایش اختصاص داده شود.

وی اضافه کرد: همــــچنین در نظر داریـم با راه اندازی سامانه جی. پی. اس در سراسر کشور از اوایل سال 95 سهمیه خودروها را بر اساس اطلاعات این سامانه ارائه کنیم.

رئیس ستاد مدیریت حمل ونقل وسوخت کشور افزود: بر این اساس، سهمیه 950 هزار وانت بار که تاکنون ساماندهی نشده اند به سهمیه عادی 60 لیتری تبدیل می‌شود.فیض بخش تصریح کرد: از ابتدای اسفندماه اطلاعات مربوط به وانت بار دوباره جمع آوری می‌شود و وانت بارهای فعال در حمل و نقل عمومی، شناسایی و سهمیه حمایتی برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

وی ادامه داد:همچنین سهمیه اضافه‌ای که پیش از این برای تاکسی‌های بین شهری در نظر گرفته شده بود، کاهش یافته و از 900 لیتر به 750 لیتر بازمی گردد.رئیس ستاد مدیریت حمل ونقل وسوخت کشور اظهار کرد: سهمیه تاکسی‌های برون شهری دوگانه سوز نیز از 900 لیتر به 500 لیتر کاهش می‌یابد.

جزئیات ساماندهی سوخت خودروهای عمومی

در ادامه این نشست خبری،حسین هاشمی معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در تشریح جزئیات بیشتردرباره اصلاح سهمیه‌های بنزین و گازوئیل یارانه‌ای خودروهای عمومی از ابتدای اسفند گفت: در حالی که وانت‌بارها 15 درصد ناوگان حمل و نقل کشور را شامل می‌شود اما در عمل 30 درصد مصرف سوخت توسط وانت‌بارها صورت می‌گیرد و شدت مصرف انرژی آنها بسیار زیاد است.

وی افزود: از سال 90 ستاد هدفمندی یارانه‌ها مصوبه‌ای داشت تا 5 میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین وانت‌بارها اصلاح شود که به منظور اجرایی شدن این مصوبه اقدام به مطالعه و اجرای کاهش سهمیه بنزین یارانه‌ای وانت‌بارهای غیرفعال در حمل و نقل عمومی کردیم.وی تصریح کرد: فرآیند ساماندهی وانت‌بارها در سال 90 توسط وزارت کشور با اعلام فراخوان عمومی انجام شده بود که در این فراخوان از مجموع دو میلیون و 200 هزار وانت‌بار، 950 هزار دستگاه مشارکت نکردند و عملاً به صورت ساماندهی نشده باقی ماند.وی ادامه داد: براساس ساماندهی سال 90 وزارت کشور از ابتدای اسفندماه سهمیه بنزین یارانه‌ای این 950 هزار وانت‌بار به سهمیه عادی 60 لیتری تبدیل می‌شود اما با اعلام فراخوان عمومی توسط وزارت کشور برای تمامی وانت‌بارها از ابتدای اسفندماه مجددا کار ساماندهی وانت‌بارها انجام می‌گیرد و نتایج این ساماندهی از ابتدای فروردین ماه اجرایی می‌شود تا اگر در بین این 950 هزار دستگاه، وانت‌باری در چرخه حمل و نقل عمومی فعال است با ثبت نام در فراخوان وزارت کشور در اسفندماه و طی مراحل قانونی از ابتدای فروردین 94 مجدداً در لیست تخصیص بنزین یارانه‌ای حمل و نقل عمومی قرار گیرد.

هاشمی در خصوص اصلاح سهمیه بین شهری در حال حاضر 30 هزار تاکسی بین شهری بنزین سوز و دوگانه سوز در کشور شناسایی شده‌اند که طبق مصوبه دولت از ابتدای اسفندماه سهمیه تاکسی‌های بنزین سوز به 750 لیتر در ماه و سهمیه بنزین تاکسی‌های دوگانه سوز به 500 لیتر در ماه کاهش می‌یابد.

جزئیات تغییرات سهیمه بنزین خودروهای دیزلی

این مقام مسئول در خصوص اصلاح سهمیه خودروهای دیزلی نیزاظهار کرد: خودروهای دیزلی زیر 10 تن که هم اکنون روزانه 60 لیتر سهم برداشت دارند این عدد به 50 لیتر کاهش می‌یابد، خودروهای دیزلی 10 تا 20 تن از 180 لیتر در روز به 144 لیتر در روز کاهش می‌یابد، سهم برداشت خودروهای دیزلی 20 تا 30 تن از 250 لیتر در روز به 200 لیتر می‌رسد، سهم برداشت خودروهای دیزلی 30 تا 40 تن از 300 لیتر در روز به 240 لیتر کاهش می‌یابد و سهم برداشت خودروهای دیزلی 40 تا 50 تن نیز از 350 لیتر در روز به 240 لیتر می‌رسد.

وی افزود: براساس مطالعات انجام شده بیش از 90 درصد خودروهای دیزلی کمتر از 80 درصد حق برداشت خود را استفاده می‌کردند که به منظور جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی با انجام محاسبات بر روی رفتار مصرف سوخت خودروهای دیزلی، سهمیه‌ها به صورتی که ذکر شد اصلاح می‌شود.هاشمی تصریح کرد: همچنین میزان ذخیره روزانه سوخت خودروهای دیزلی از دو روز به سه روز افزایش می‌یابد با تعیین سهم ‌بندی‌های جدید به کارآیی بیشتر خودروهای دیزلی کمک کند.

 

 برای بزرگ شدن تصویر بر روی آن کلیک کنیدsahmiye benzin-2

 

sahmiye jadid benzin

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *