آخرین اخبار

تعرفه واردات خودرو در سال 94 چگونه خواهد بود؟

رییس‌کل گمرک درباره تعرفه واردات خودرو در سال 94 توضیح داد.

برخی از دست‌اندرکاران بازار خودرو با توجه به مصوبه اخیر شورای سیاست‌گذاری مبنی بر ممنوعیت ثبت سفارش خودرو از سوی واردکنندگان متفرقه، حدس و گمانه‌هایی در مورد تعرفه سال آینده ارائه می‌کنند؛ به طوری که برخی با توجه به تلاش مسوولان صنعتی برای ایجاد محدودیت در واردات خودرو، افزایش تعرفه واردات از سوی دولت را نیز پیش‌بینی می‌کردند. در همین رابطه، مسعود کرباسیان، رییس‌کل گمرک در مورد پیش‌بینی تعرفه واردات خودرو در سال آینده اظهار داشت: «هنوز تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است.»
وی با بیان این‌که تعیین تعرفه در کشور ما متاسفانه تا حدودی به چانه‌زنی برمی‌گردد، افزود: «در دنیا تعیین تعرفه تعارف خاصی دارد. برای مثال، در WTO می‌گویند مذاکرات طرفینی است، چون می‌گویند برای مثال اگر یک امتیازاتی را دادیم، یک مقدار از رقابت کم می‌کنیم.»
رییس‌کل گمرک تصریح کرد: «در کشورها هم حتی برای خودشان در جدول داده – ستانده می‌گویند X مقدار ارزش افزوده ایجاد کردیم و از این ارزش افزوده می‌خواهیم Xدرصد حمایت کنیم.»
وی با بیان این‌که یک ارتباط پسین و یک ارتباط پیشین وجود دارد، عنوان کرد: «ما باید طبق جدول عمل کنیم. یعنی باید ببینیم چقدر از خودروسازی کشور باید حمایت کنیم، در چه رده‌هایی باید این حمایت وجود داشته باشد، عمق ساخت داخل چقدر باشد و چه میزان از ساخت داخل حمایت می‌کنیم.»
رییس‌کل گمرک خاطرنشان کرد: هنوز این بحث وجود دارد، اما ما امیدوارم در کمیسیون ماده یک بتوانیم به یک توافقی برسیم.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *