آخرین اخبار

نقش موثر معاینه فنی خودرو در کاهش مصرف سوخت

بازدید و معاینه فنی خودرو به صورت منظم، نه تنها می‌تواند به کاهش آلودگی هوا کمک کند، بلکه در کاهش مصرف سوخت خودرو نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت.

بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و نگاه ویژه این دولت برای مقابله و کاهش آلودگی هوا، حفظ محیط زیست و سلامتی شهروندان، آیین‌نامه معاینه فنی خودروها نیز پس از گذشت ١١ سال از تصویب در سال ٨٢، چندی پیش توسط هیئت دولت بازنگری شد و دولت آیین‌نامه اجرایی جدیدی را برای انجام معاینه و صدور برگ معاینه فنی خودرو تصویب کرد.

براساس این آیین نامه جدید، رانندگی با وسیله نقلیه فاقد گواهی معاینه فنی معتبر، ممنوع است و دارندگان وسایل نقلیه موتوری مکلفند وسایل نقلیه خویش را برای انجام دوره‌ای معاینه فنی در مراکز معاینه فنی تعیین شده حاضر و پس از احراز شرایط، گواهی معاینه فنی دریافت کنند، در صورت بروز نقص فنی، در مدتی که گواهی معاینه فنی اعتبار دارد، مالک موظف است نسبت به رفع نقص اقدام کند.

همچنین با اصلاح آیین نامه نحوه اجرای معاینه فنی خودرو با رویکرد استقرار سیستم یکپارچه معاینه فنی در کشور، میزان تقلب در این بخش به حداقل خواهد رسید و ارتباط مناسبی نیز با شماره گذاری پلیس راهنمایی برقرار خواهد شد.

بر این اساس، با اضافه شدن یک برچسب واحد برای معاینه فنی، دخالت انسان به حداقل می رسد.

تاکنون ٣٧١ مرکز به سامانه یکپارچه معاینه فنی وزارت کشور بطور آزمایشی متصل شده و بازنگری حدود مجاز معاینه فنی خودرو به شورای عالی محیط زیست برای تصویب ارائه شده است.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور چندی پیش در توضیح آیین نامه جدید معاینه فنی از دوره یکساله معاینه فنی برای انواع وسایل نقلیه شخصی و دولتی سبک و موتورسیکلت خبر داد و گفت: این دوره زمانی برای وسایل نقلیه سنگین طبق ابلاغ معاون رئیس جمهور، ٦ ماه خواهد بود.

وی افزود: دوره زمانی معاینه فنی برای انواع وسایل نقلیه عمومی سبک و سنگین اعم از درون شهری و برون شهری با عمر ١٠ سال یا کمتر، ٦ ماهه و برای عمر بیشتر از ١٠ سال، ٣ ماهه خواهد بود، در حقیقت برای خودروهایی که سن بیشتری دارند دوره‌های معاینه فنی کوتاه‌تر شده است.

به گفته وی، دوره زمانی معاینه فنی انواع وسایل نقلیه فوریتهای پزشکی و امدادی مثل آمبولانس، آتش‌نشانی و امداد خودروها اعم از سبک، سنگین و موتورسیکلت ٦ ماه خواهد بود.

شایان ذکر است، سازمان حفاظت محیط زیست برای نظارت بر فعالیت مراکز معاینه فنی خودرو، کمیته ٤ جانبه‌ای راه اندازی کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *