آخرین اخبار

راه‌اندازی خط تولید موتورهای دیزلی خودرو

مدیرعامل شرکت موتورسازان گروه صنعتی تراکتورسازی ایران از راه‌اندازی خط تولید موتورهای دیزلی برای خودرو در گروه صنعتی موتورسازان تراکتورسازی ایران خبر داد.

محمد شهناز  با اشاره به راه‌اندازی خط تولید موتورهای دیزلی برای خودرو در موتورسازان گروه صنعتی تراکتورسازی ایران اظهار داشت: رِنج این موتورها بین 70 تا 120 کیلووات بوده و با استاندارد یورو 4 تولید می‌شود که قابلیت ارتقاء به استانداردهای بالاتر را نیز دارد.
به گزارش کارنت به نقل از فارس، وی از مصرف 8 لیتری این محصول به عنوان ویژگی اصلی در موقعیت کنونی کشور یاد کرد و افزود: در حال حاضر خودروهای تولیدی با موتور بنزینی 14 لیتر مصرف بنزین دارند که در موتورهای دیزلی تولیدی در موتورسازان مصرف 8 لیتر گازوئیل به ثبت رسیده و این رقم برای کشور ما که در آن از هر 100 لیتر نفت تولیدیش فقط 12 لیتر بنزین و در مقابل 36 لیتر گازوئیل استحصال می‌شود تحول شگرفی محسوب می‌شود.
وی با در کنار هم قرار دادن ارقامی مانند کارکرد روزانه 180 کیلومتری خودروهای تجاری در کشور و مصرف سوخت آنها تصریح کرد: در این موقیعت و با توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری محقق شدن آن را منوط به توجه به تولید داخلی دانسته، مطمئنا حمایت از اقدامات صورت گرفته از سوی موتورسازان به نوعی، پشتیبانی و حمایت از تولیدکنندگان خودروهای داخلی و مسئولان ذیربط را می‌طلبد.
شهباز ظرفیت اسمی خط تولید این موتور را که امروز راه‌اندازی می‌شود 30 هزار دستگاه در سال اعلام کرد و گفت: از این ظرفیت اسمی با توجه به نیاز و تقاضای مشتری بهره‌برداری می‌شود.
این فعال حوزه صنعت کشور، اشتغالزایی این خط تولید را که در مرحله تست و مونتاژ است 70 نفر به صورت مستقیم عنوان کرد و اظهار داشت: با محقق شدن هدف ورود قطعه‌سازان داخلی به تولید قطعات این موتور که پیش‌بینی شده طی 3 سال آینده به رقم 70 درصدی داخلی‌سازی این موتور نائل شویم، بیش از 500 نفر اشتغال مستقیم برای این طرح ممکن می‌شود.
وی از عقد قرار داد با خودروسازان داخلی برای تامین موتور مورد نیاز تولیداتشان خبر داد و اضافه کرد: براساس قرارداد منعقده با شرکت زامیاد، سال آینده موتور مورد نیازوانت نیسان این کارخانه از طریق موتورسازان تامین می شود و مذاکره با ایران خودرو دیزل، آکیا، شهاب خودرو و بسیاری از خودروسازان داخلی برای تامین نیازشان ادامه دارد.
شهباز در پایان یادآور شد: طرح تولید این محصول برای 3 سال به عنوان طرح برتر صنعتی کشور انتخاب شده و با توجه به اینکه این محصول با برند ایسوزو به عنوان یکی از معتبرترین برند دنیا در این عرصه محسوب می‌شود در صورت سرمایه‌گذاری کافی و حذف موانع اقتصادی پیش رو می‌تواند کمبودهای کشور به این محصول را رفع کند.
امروزه جهان با بحران منابع انرژی مواجه است و منابع محدود سوخت سنگواره‌ای قادر به پاسخگویی به تقاضای رو به افزایش انرژی نیست.
این مسئله با افزایش قیمت سوخت سنگواره‌ای و آلودگی محیط زیستی همزمان است که این امر محققان را به جستجوی منابع جایگزین انرژی که تجدیدپذیر، ایمن و غیرآلوده کننده باشند ترغیب می‌کند در حال حاضر، موتورهای دیزل به عنوان یک بخش اساسی در تأمین نیروی محرکه خودروها به حساب می‌آیند که دسترسی به منابع سوختی فراوان در کشور ما نیز تولید آنها را توجیه‌پذیر کرده و مسئولین مرتبط را به سرمایه‌گذاری در عرصه تولید این نوع موتورها مجاب ساخته است.
مطمئنا مشکلات و معضلات تامین و آلودگی‌های ناشی از مصرف بنزین در اذهان همه ما حک شده که با سوق دادن تولیدات داخلی برای استفاده از موتورهای دیزلی به دلیل قابلیت دسترسی و تولید به مراتب سهل و آسان این سوخت در کشور می‌توان از این مشکل چندین ساله فارغ شد.
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *