آخرین اخبار

تنها ۷ شرکت واردکننده خودرو هستند/70 درصد واردات در انحصار دو شرکت

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه در حال حاضر تنها ۷ شرکت واردکننده خودرو به کشور هستند، گفت: ۷۰ درصد واردات خودرو تنها توسط دو شرکت انجام می‌شود که عمده واردات آنها محصولات کیا و هیوندایی است.

به گزارش کارنت به نقل از فارس، رضا شیوا با تشریح جزئیات جلسه اخیر شورای رقابت، اظهار داشت: در این جلسه بخشنامه ساماندهی واردات خودرو (مصوب وزارت صنعت) مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد جزئیات این طرح در شورا مورد بررسی دقیق‌تر قرار گیرد.

وی ادامه داد: به عقیده اعضای شورای رقابت، ایجاد هر نوع امتیاز ویژه برای برخی گروه‌ها یا برخی افراد به صورت حقیقی یا حقوقی در واردات خودرو، خلاف ماده ۵۲ اصل ۴۴ قانون اساسی است.

شیوا تصریح کرد: در حال حاضر تنها ۷ شرکت واردکننده اصلی خودرو به کشور هستند و ۷۰ درصد واردات خودرو تنها توسط دو شرکت انجام می‌شود که عمده واردات آنها محصولات کیا و هیوندایی است.

شیوا توضیح داد: طبق اعلام وزارت صنعت، حدود ۳۵ شرکت واردکننده خودرو هستند در حالی که بازیگران اصلی بازار خودروهای خارجی تنها چند شرکت محدود هستند.

وی اظهار داشت: وزارت صنعت باید فهرست واردکنندگان خودرو و سهم هرکدام را اعلام کند و اینطور نباشد که شرکت‌هایی در واردات خودرو فعال باشند، اما سهم آنها ناچیز باشد.

وی افزود: به عنوان مثال اگر ۵۰ شرکت در واردات خودرو فعال باشند، ولی سهم ۴۹ شرکت کمتر از یک درصد واردات باشد، نمی‌توانیم بگوییم که انحصار وجود ندارد، بلکه علاوه بر تعداد شرکت‌های واردکننده، سهم هر یک از این شرکت‌ها در واردات خودرو نیز مهم است.

رئیس شورای رقابت تأکید کرد: تعداد و سهم شرکت‌های واردکننده باید اعلام شود تا اگر اکثریت سهم در اختیار یک یا دو درصد واردکننده‌ها است (که البته الآن چنین شرایطی حاکم است) از ایجاد انحصار جلوگیری شود.

وی افزود: در حال حاضر این شرایط وجود دارد و بیشترین سهم واردات خودرو به دو شرکت اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه شورای رقابت نگران ایجاد انحصار در واردات خودرو است، گفت: در حال حاضر مشکلاتی در واردات خودرو وجود دارد، اما این مشکلات باید طوری برطرف شود که باعث ایجاد انحصار در واردات نشود، بلکه در راستای رقابتی شدن بازار پیش رود.

اظهارات رئیس شورای رقابت در حالی مطرح می‌شود که اخیرا وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است در کشور ۳۵ وارد کننده خودرو داریم و انحصاری در این بخش وجود ندارد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *