آخرین اخبار

تعرفه واردات تایر به 20 درصد افزایش می‌یابد

رئیس انجمن صنعت تایر ایران با گله‌مندی از واردات بی‌رویه تایر نامرغوب از کشورهای مختلف گفت: متاسفانه تعرفه ۱۲ درصدی واردات تایر این اجازه را به واردکنندگان داده‌است که باید مورد تجدید نظر قرار گیرد.

به گزارش کارنت به نقل از خبرگزلری تسنیم، عباس عباسی ابیانه در نشستی خبری با بیان اینکه تحریم‌ها در چند سال گذشته موجب شد روند تامین مواد اولیه و ماشین آلات تولید تایر در کشور به کندی انجام شود، اظهار کرد: پس از تحریم‌ها کشورهای دیگری را به جای کشورهای اروپایی برای تامین مواد اولیه و ماشین آلات خود جایگزین کردیم و در نتیجه دیگر با مشکل تامین مواد اولیه روبرو نشدیم.

وی افزود: هم اکنون مواد اولیه تولید تایر در ایران از کشورهای روسیه، هند، چین و تایوان وارد می‌شود و معمولا تولیدات داخلی تایر ظرف مدت سه تا شش ماه به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد.

رئیس انجمن صنعت تایر ایران با گله‌مندی از واردات بی‌رویه تایر نامرغوب از کشورهای مختلف گفت: متاسفانه تعرفه 12 درصدی واردات تایر این اجازه را به واردکنندگان داده‌است تا به هر میزان که می‌خواهند این محصول را هر چند بی‌کیفیت وارد کشور کنند.

وی اظهارداشت: در حالی که تعرفه واردات تایر در کشور ترکیه 60 درصد و در آمریکا 35 درصد است، اما ایران با یک تعرفه بسیار پایین اجازه ورود انواع تایر آن هم به میزان بیش از نیاز بازار داخلی را به واردکنندگان بی‌نام و نشان داده‌است.

عباسی با بیان اینکه درخواست تولیدکنندگان تایر از دولت این است که در تعرفه واردات تایر به کشور تجدیدنظر کنند، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 100 وارد کننده بی‌نام تایر در کشور وجود دارد و همین امر موجب شده کنترل واردات تایر به هیچ وجه امکان پذیر نباشد.

رییس هیات مدیره انجمن صنعت تایر ادامه داد: در این زمینه از دولت خواسته‌ایم واردکنندگان شناسنامه‌دار شده و ملزم به ارائه خدمات پس از فروش به محصولات وارداتی خود باشند.

عباسی افزود: این اتفاق اخیرا در حوزه خودرو رخ داده است به گونه‌ای که با توجه به آن که خودرو نیاز به خدمات پس از فروش مناسب دارد واردات آن منحصر به نمایندگی‌های رسمی شده است. بنابراین ما نیز امیدواریم این اتفاق در صنعت تایر هم بیفتد زیرا تایر نیاز به خدمات پس از فروش دارد.

وی با بیان این‌که در سالهای اخیر تایرهای ارزان قیمت و بعضا بی کیفیت وارد کشور شده است، تصریح کرد: در این زمینه از سازمان ملی استاندارد خواسته‌ایم نظارت‌ها بر کیفیت و استانداردهای تایرهای وارداتی افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف تایر در کشور نسبت به سال گذشته دو میلیون حلقه افزایش یافته است، افزود: در سال گذشته به دلیل آن که تولید خودرو در کشور پایین آمد، مصرف سالیانه تایر نیز به 16 میلیون حلقه کاهش یافت.اما  در حال حاضر میزان مصرف داخلی تایر در حدود 15 میلیون حلقه تایر سواری و 3 میلیون حلقه تایر سنگین باری و وانت و تراکتور است که نزدیک به 80 درصد بازار داخلی تایر سواری و 65 درصد بازار تایر سنگین توسط تولیدکنندگان وطنی تامین می‌شود.

رئیس انجمن صنعت تایر ایران به صادرات تایر از کشور نیز اشاره کرد و گفت: سالیانه حدود 10 هزار تن از 240 هزار تن تولید تایر کشور به خارج صادر می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *