آخرین اخبار

مونتاژ خودروهاي چيني بايد توجيه اقتصادي داشته باشد

به گزارش کارنت به نقل از موج،نماينده مردم شهربابک در مجلس با بيان اين که کارخانجات خودروسازي بايد به مقوله اقتصاد مقاومتي توجه بيشتري داشته باشند گفت: واردات و مونتاژ بايد طبق اصول ودر صورت نياز در داخل کشور انجام گيرد.
حسين فتاحي عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري موج با اشاره به اين که نبايد کالايي مشابه کالاي ساخت داخل به کشور وارد شود، گفت: مجوز وزارت صنعت مبني بر واردات خودرو تنها از سوي 35 نمايندگي مجاز به نوعي انحصار به شمار مي رود.
وي گفت: وزارت صنعت بايد پاسخگوي خيل عظيم صنعتگران و خودروسازان درباره مصوبه جديد خود باشد هرچند بايد به اين نکته هم اشاره کرد که لازم است خودروهاي وارداتي داراي گارانتي وخدمات پس از فروش باشند ولي اين دليل نمي شود تا تعداد محدودي نمايندگي در کشور مجاز به واردات باشند.

فتاحي با بيان اين که در کشور ما علاوه برخودروهاي وارداتي بسياري از موبايل ها و وسايل برقي با مشکل گارانتي وخدمات پس ازفروش رو به رو هستند، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به جاي اين که واردات خودرو را در انحصار 35 نمايندگي قراردهد به فکر ارتقاي صنعت خودروسازي کشور باشد تا نيازي به واردات نداشته باشيم.
نماينده مردم شهر بابک در مجلس گفت: بعضي از خودروهاي چيني داراي کيفيت و قيمت بالايي هستند که براي پيشرفت صنعت خودروسازي ما ضروري است و از طرفي بعضي ديگر از اين خودروها داراي کيفيت وقيمت پاييني هستند که متاسفانه در کارخانجات خودروسازي کشور مونتاژ مي شوند.
عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس با ابراز اميدواري نسبت به آينده صنعت خودروسازي در کشور تصريح کرد: درست است که خودرو چيني در دو کارخانه بزرگ خودروسازي کشور مونتاژ مي شوند اما اين حرکت کورکورانه نيست و مونتاژ خودروسازان با شناخت نسبت به خودروهاي خارجي صورت مي گيرد.

فتاحي گفت: اگر خودروسازي کرمان و ايران خودرو همراه با سايپا به مونتاژ خودروهاي چيني مي پردازند، بايد اين خودروها را با قيمتي پايين تراز قيمت خودروهاي وارداتي به مردم عرضه کنند به طوري که مونتاژ خودروهاي چيني براي حداقل مردم کشور ما صرفه اقتصادي داشته باشد.
وي تصريح کرد: صنعت خودرو بايد مورد حمايت دولت قرار بگيرد تا بتواند در آينده اي نزديک علاوه براين که به بخش خصوصي واگذار شود به رشد و توسعه يافتگي لازم برسد تا نيازي به مونتاژ خودرو حتي از نوع خودروهاي چيني در آن نباشد.
نماينده مردم گرگان و آقلا در مجلس با اشاره به اين که خودروسازان بايد خلاقيت و نوآوري را سرلوحه امور خود قرار دهند، گفت: فکر و ايده جديد در صنعت خودرو سازي کشور بسيار کم شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *