آخرین اخبار

نگاهی به بازار خودرو در هفته ای که گذشت + قیمت پرفروش های داخلی

در هفته ای که گذشت پژو 206 با افزایش 200 هزار تومانی با قیمت 33 میلیون و 700 هزار تومان،‌ پژو پارس با کاهش 200 هزار تومانی با قیمت 35 میلیون تومان و پژو 405 نیز با کاهش 100 هزار تومانی با قیمت 29 میلیون و 400 هزار تومان معامله شد.

در حالی که کمتر از 50 روز تا پایان سال 93 باقی مانده فعالان بازار خودرو خود را برای فروش نوروزی خودرو و ورود به بازار شب عید آماده می کنند و همین موضوع باعث شده تا تقاضا برای فروش در بازار در هفته گذشته در مقایسه با هفته های قبل تر افزایش یابد.

این اتفاق در شرایطی رخ داده است که بازار خودرو در ماه های اخیر از ثبات نسبی قیمتی برخوردار بوده و خبری از نوسان های شدید قیمتی نیست و فعالان بازار خودرو معتقدند این روند تا پایان سال ادامه دار خواهد بود و حتی سال آینده نیز نوسان میلیونی قیمتی در بازار خودرو وجود ندارد. به همین دلیل نیز این روزها تقاضا در بازار خودرو افزایش یافته است.

البته دلایل ثبات نسبی قیمت انواع خودرو را می توان در آمار تولید خودرو در کشور یافت. در حالی که در سال های اخیر یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت کاهش تولید و عرضه خودرو بود در 10 ماهه نخست امسال تولید خودروهای سواری بیش از 790 هزار و 408 دستگاه رسیده که در مقایسه با 10ماهه سال 92 رشد 61.6 درصدی را نشان می دهد.

همچنین در دی امسال 104 هزار و 614 دستگاه انواع خودرو تولید شده است که این در مقایسه با مدت مشابه خود در دی سال گذشته، رشد41 درصدی را نشان می دهد. همچنین در این مدت از این تولید 89 هزار و 24 دستگاه به تولید خودروهای سواری اختصاص دارد که نسبت به دی سال گذشته از رشد 42.5 درصدی در حوزه خودروهای سواری برخوردار است.

در این شرایط البته علاوه بر فعالان بازار، خودروسازان داخلی نیز به استقبال فروش ویژه نوروزی رفته و در همیین رابطه مدیر بازاریابی و فروش گروه خودرو سازی سایپا از آغاز فروش فوری محدود محصولات شرکت سایپا با موعد تحویل 15 روزه و مدل سال 94 خبر داده است.

حسن فروزان مهر مدیر بازاریابی و فروش گروه خودرو سازی سایپا گفته است شروع ثبت نام خودروهای سایپا 111، سایپا 131، تیبا و تیبا 2 با مدل سال 94 از روز سه شنبه 14بهمن با موعد تحویل 15 روزه در نمایندگی های مجاز سراسر کشور جاری خواهد شد.

البته این در شرایطی است که در هفته های اخیر خودرو پراید با نوسان های قیمتی همراه بوده است و مدنی مدیر گروه خودروسازی سایپا در این رابطه گفته است: سایپا به جای پراید، به تدریج مدل‌های مختلف تیبا را جایگزین کرده است و دو خط نیز تعطیل شده است و به تدریج ادامه می‌دهیم که اواخر سال 95 تولید پراید به حداقل می رسد.

مدنی با بیان اینکه افزایش قیمت پراید به دلیل کاهش تولید نیست، خاطرنشان کرد: معمولا با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، تقاضا برای خرید افزایش می‌یابد و همین امر، قیمت را بالا می‌برد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا همچنین در خصوص بحث‌های پیش آمده بر سر خروج قیمتگذاری خودرو از شورای رقابت گفت: قیمتگذاری خودرو، موضوع شورای رقابت یا سازمان حمایت نیست هیچ جای دنیا روی خودرو قیمتگذاری صورت نمی گیرد، بنابراین برای اینکه خودرو از این وضعیت خارج شود و سر و سامان گیرد، تنها راه آزادسازی و خارج شدن از انحصار است.

وی در خصوص نگرانی مردم از افزایش قیمت‌ها خاطرنشان کرد: قیمت خودرو را بازار عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و مسلما با توجه به شرایطی که وجود دارد، قیمتها افزایش پیدا نخواهد کرد، مساله تنظیم بازار از طریق خریدهای یکنواختی که انجام می شود، اتفاق می افتد؛ در حالیکه هم اکنون مردم فکر می‌کنند که قیمت خودرو تا پایان سال ثابت است و تمایلی به خرید ندارند، این خوب نیست و باید خرید به تدریج صورت گیرد تا در پایان سال، تقاضای انباشته به بازار وارد نشده و قیمت را افزایش ندهد.

این در شرایطی است که در هفته ای که گذشت پژو 206 با افزایش 200 هزار تومانی با قیمت 33 میلیون و 700 هزار تومان،‌ پژو پارس با کاهش 200 هزار تومانی با قیمت 35 میلیون تومان و پژو 405 نیز با کاهش 100 هزار تومانی با قیمت 29 میلیون و 400 هزار تومان معامله شد. همچنین در هفته جاری رانا با قیمت 32 میلیون و 700 هزار تومان،‌سمند ال ایکس با قیمت 29 میلیون و 800 هزار تومان و تندر 90 با قیمت 35 میلیون و 700 هزار تومان به فروش رسید.

علاوه بر این در این هفته تیبا با قیمت 24 میلیون تومان،‌ پراید 111 با قیمت 20 میلیون و 700 هزار تومان، پراید 131 با قیمت 19 میلیون و 900 هزار تومان و پراید 132 نیز با قیمت 20 میلیون و 200 هزار تومان معامله شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *