آخرین اخبار

نقش مهم معاینه فنی در کاهش تصادفات رانندگی

معاینه فنی خودروها نقش به سزایی در کاهش تصادفات ناشی از نقص فنی وسایل نقلیه اما متاسفانه در کشور ما به این مهم اهمیت داده نمی شود.

به گزارش  کارنت به نقل از خبرگزاری مهر، سید علی رضوی اظهار کرد: جاده، انسان و خودرو سه عاملی هستند که در تصادفات و سوانح رانندگی مقصر شناخته می شوند اما آمارها نشان از آن دارد که سهم خودرو همواره بیش از سایر موارد است و در واقع می توان گفت که نقص فنی خودروها عامل اصلی تصادفات محسوب می شود.

وی ادامه داد: در این میان با توجه به اینکه اتوبوس های بین شهری هرساله تعداد زیادی مسافر را درسطح کشور جابه جا می کنند باید معاینه فنی این خودروها مورد توجه ویژه قرار گیرد اما متاسفانه شاهد آن هستیم که اکثر این اتوبوس ها یا معاینه فنی ندارد و یا برگه معاینه فنی آنها جعلی و غیر معتبر است.

کارشناس ارشد حمل و نقل و ترافیک، گفت: به دلیل عدم معاینه فنی دقیق اتوبوس های بین شهری، متاسفانه بسیاری از انها دچار نقص فنی هستند چنانه به طور مثال وقتی حدود دوسال پیش 4 اتوبوس بین شهری مورد معاینه فنی معتبر قرار گرفتند هر 4 خودرو از همان تست نخست یعنی تست ترمز رد شدند.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از قطعات فیک و بی کیفیت و دستکاری خودرو توسط رانندگان یکی دیگر از دلایلی است که می تواند منجر به نقص فنی و بروز مشکل در اتوبوس ها شود ادامه داد: در صورت معاینه فنی دقیق می توان از کیفیت قطعات نیز اطمینان حاصل کرد و مانع از بروز حوادث ناشی از نقص فنی خودرو شد .

رضوی با بیان اینکه اتوبوس های بین شهری باید حداقل هر 6 ماه یکبار مورد معاینه فنی قرار گیرند، گفت: انتظار می رود وزارت راه نظارت بیشتری بر وضعیت و ایمنی اتوبوس های بین شهری داشته باشد و اتوبوس هایی که معاینه فنی معتبر ندارد، اجازه خروج از پایانه ها را نداشته باشند.

وی افزود: با اطمینان می گویم اگر در سفرهای نوروزی امسال اجازه خروج هیچ اتوبوسی از پایانه ها را بدون دارا بودن مجوز معتبر معاینه فنی ندهند شاهد خواهیم بود که تصادفات این وسایل نقلیه کمتر از نصف خواهد شد.

کارشناس ارشد حمل و نقل در پایان تاکید کرد: نقص فنی یک اتوبوس می تواند جان و سلامتی ده ها نفر را به خطر بیاندازد از این رو اعمال قوانین سختگیرانه تر در مورد آنها و توجه بیشتر به ایمنی این وسایل بسیار حائز اهمیت است و انتظار می رود مسئولان با توجه به پیش رو بودن سفرهای نوروزی بیش از پیش به ایمنی سفر با اتوبوس های بین شهری توجه کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *