آخرین اخبار

افق 1404، برنامه ششم توسعه و آینده خودرو ایران

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص خودرو سازی و سند چشم انداز افق 1404 گفت: امید می رود با اتمام برنامه پنجم توسعه و آغاز برنامه ششم شاهد تحول عظیمی در اقتصاد کشور بویژه در بخش خودرو باشیم و به اهداف افق چشم انداز 1404 دست یابیم.

ارسلان فتحی پور در گفتگو با تین نیوز، با بیان اینکه متاسفانه در بحث رشد اقتصادی، کشور ما از جایگاه خوبی برخوردار نیست، افزود: خودرو سازی کشور باید برای ادامه حیات خود تحولات مطلوبی را در بخش های مختلف ایجاد کند.

وی در ادامه تصریح کرد: صنعت خودروی ایران طی چند وقت اخیر به لحاظ رشد شمارگان تولید توانست از رتبه 19 به 17 دست پیدا کند. صنعتی که سال 91 دوران بحران خود را سپری می‌کرد این روزها به فکر توسعه همکاری‌های بین‌المللی است تا بتواند با رویکرد خود شرکای جدید داشته باشد.

این نماینده مجلس گفت: بر این اساس برنامه تولید خودرو در سال‌جاری 2/1 میلیون دستگاه خودرو است که در حال حاضر بیش از 95 درصد آن محقق شده است.

وی راهکار برون رفت از وضعیت کنونی خودر سازان داخلی را انتقال دانش ساخت خودرو به کشور دانست و تاکید کرد: تنها بسنده کردن به توانایی داخلی با توجه به رشد روز افزون تولید علم در سراسر جهان از جمله محاسبات اشتباهی است که سال ها به آن پرداخته شد.

فتحی پور با اشاره به موفقیت های به دست آمده در رشد کمی تولید خودرو در کشور طی چند سال اخیر، تصریح کرد: بالاترین میزان رشد تولید به میزان 40 درصد در انتهای سال 2014 میلادی مربوط به کشور ایران است. ایران در تولید خودرو سواری در انتهای سال 2014 میلادی در رتبه 17 و در مجموع تولید انواع خودرو در رتبه 19 دنیا در بین 38 کشور فعال در این صنعت قرار داشته است. این در حالی است که صنعت خودرو ایران نسبت به سال میلادی گذشته شاهد دو پله رشد در تولید خودرو سواری و یک پله رشد در مجموع تولید انواع خودرو در سطح جهان به دست آورده است.

به گفته نماینده کلیبر و خدآفرین با ابراز خرسندی از رشد تعامل میان دانشگاه و صنعت بویژه خودروسازی بیان داشت: در چند سال گذشته میان دانشگاه و خودروسازان ارتباط تحسین برانگیزی برقرار شده است که قابل تقدیر است. این گونه اقدامات آینده روشنی در افق چشم انداز توسعه صنعت پیش روی ما نمایان می کند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *