آخرین اخبار

جلوگیری از شماره گذاری خودروهای غیراستاندارد

صدور مجوز شماره گذاری برخی خودروها به دلیل عدم تطبیق با استاندارد یورو 4 با هدف بهبود هوای کلانشهرها، متوقف شد.

به گزارشکارنت به نقل از شانا، نقش و تاثیر خودروها و موتورسیکلتهای فرسوده در افزایش آلودگی هوا غیر قابل انکار است، بنابراین استاندارد سازی خودروها از جمله عواملی است که نقش موثری در کاهش آلودگی هوای کلانشهرها خواهد داشت.

تاکنون با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و خودروسازان فعالیتهای بسیاری برای استاندارد سازی خودروها صورت گرفته است، به گونه‌ای که تمام خودروهای مجاز تولیدی کشور از ابتدای مهرماه امسال منطبق با استاندارد یورو4 تولید شده‌اند و سازمان حفاظت محیط زیست نیز به عنوان سازمانی نظارتی، تاکنون از صدور مجوز شماره گذاری 7 نوع خودرو به دلیل عدم تطبیق با استاندارد یورو4 جلوگیری کرده است.

این امر در مورد موتورسیکلتها نیز صدق می‌کند؛ به گونه‌ای که این وسیله نقلیه بویژه موتورهای فرسوده نقش خاصی در آلودگی هوا دارند، از این رو موتورسیکلتهای مجاز تولیدی کشور نیز از ابتدای مهرماه امسال منطبق با استاندارد یورو3 تولید شده و با نظارت و تایید سازمان حفاظت محیط زیست از سال 95 صرفا موتورسیکلتهای انژکتوری شماره گذاری خواهند شد.

حدود مجاز مقادیر پارامترهای آلایندگی خودرو با استانداردهای یورو2 و یورو4 در جدول زیر قابل مشاهده است:

 

shomare gozari

سعید متصدی معاون سازمان حفاظت محیط زیست نیز چندی پیش اعلام کرد: خودروهای بنزینی و دیزلی طبق استانداردهای دولت تولید می‌شود و تمام خودروهای تولید شده در کشور نیز از استانداردهای یورو 4 برخوردار هستند.

وی همچنین به مصوبه اردیبهشت ماه هیئت دولت در مورد کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: محورهای متعددی در این مصوبه دنبال شده است، که از جمله آنها می‌توان به موضوع سوخت خودروهای در حال حرکت، رسیدگی به نیروگاهها، سیستم حمل و نقل، تقاضای سفر و غیره اشاره کرد که خوشبختانه تاکنون در اکثر این محورها پیشرفتهای خوبی صورت گرفته است.

همچنین براساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست، از ابتدای سال 94 شماره گذاری خودروهای دیزلی منوط به نصب فیلتر دوده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *