آخرین اخبار

خبرهایی جدید درباره خودرو های پلاک منطقه آزاد انزلی

خودروهای ورودی با پلاك منطقه، دارای استاندارد ۵۲ گانه برای شماره گذاری هستند و از سال آینده دارا بودن استانداردهای یورو ۴ الزامی است.

سخنگوی سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: حمایت از حقوق مصرف كنندگان خودروهای منطقه آزاد انزلی با ارتقای كیفیت خدمات را اولویت اصلی این سازمان اعلام و در این گزارش به تشریح ابعاد مختلف قوانین، مقررات و برنامه‌های جدید این سازمان در خصوص فرآیند واردات خودرو از طریق این منطقه است.

امین افقی افزود: این سازمان، ضوابط و مقررات انضباطی شدیدتری برای وارد كنندگان خودرو در ایفای تعهدات و ورود خودروها در نظر گرفته است و در سال آینده با بهره برداری از سالن خدمات گمركی و استقرار كلیه دستگاه‌های مرتبط در یك مكان شاهد تسهیل و تسریع در عملیات گمركی و روند اداری شماره گذاری خودرو با پلاك منطقه خواهیم بود که از سوی دیگر برای رفاه حال دارندگان خودرو، نمایندگان بیمه،گمرك و GPS در سطح استان در شهرهای محدوده تردد برای تمدید سالانه خودرو مستقر شده تا دارندگان خودرو برای تمدید نیازی به مراجعه به منطقه نداشته باشند.

وی افزود:  كلیه برندهای معتبر خودرویی تولیدی دنیا می توانند برای شماره گذاری با پلاك منطقه آزاد وارد منطقه شوند، مدل سال جاری میلادی یا حداكثر یك سال زیر مدل سال(مانند ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵) بودن، نو بودن(مستعمل نبودن)، دو كیسه هوا (ایربگ) برای سرنشین جلو و ترمز ضد قفل (ABS) داشتن از جمله خصوصیات و ویژگی‌هایی است كه خودروهای وارداتی به این منطقه باید دارا باشند تا پیش از ورود خودرو، مجوز ورود آن را با مراجعه به حوزه مدیریت بازرگانی سازمان اخذ کنند.

افقی مدت نگهداری خودروهای پلاك منطقه آزاد انزلی طبق مقررات این سازمان تا ۲۰ سال بلامانع اعلام می شود، افزود: بیشتر از این مدت نیز بسته به شرایط نگهداری و قابل استفاده بودن خودرو، توسط سازمان قابل تمدید است.

وی افزود: خودروهای ورودی با پلاك منطقه دارای استاندارد ۵۲ گانه برای شماره گذاری هستند و از سال آینده دارا بودن استانداردهای یورو ۴ الزامی است.

رییس امور بین الملل منطقه آزاد انزلی بیان داشت: برنامه ریزی برند سازی خودرو ها برای شركت های وارد كننده در دستور كار این سازمان قرار گرفته به نحوی كه در فراخوان انجام شده در سال جاری برای جذب شركت های جدید و قوی وارد كننده خودرو، برای هر شركت مجوز واردات ۲ برند تولید كننده خودرو در نظر گرفته و آن شركت دارای مجوز، صرفاً برند مربوطه را می تواند وارد نماید و سایر شركت های وارد كننده نیز نمی توانند آن برند را وارد کنند.

وی تصریح کرد: به شركت هایی مجوز واردات خودرو از طریق سازمان منطقه آزاد انزلی اعطاء می شود كه دارای نمایندگی همان برند خودرو در كشور و استان باشند، و این سازمان برای شركت های دارای مجوز واردات پیشین در نوع برند وارداتی برای پلاك منطقه آزاد محدودیت واردات ایجاد كرده تا بیشتر از شركت های وارد كننده ای استفاده شود كه نمایندگی و یا مكان خدمات پس از فروش و غرفه تامین قطعات در منطقه داشته باشند و چنانچه شركتی نتواند خود را با ضوابط و شرایط جدید منطبق كند از دور فعالیت واردات خودرو خارج خواهد شد.

 

افقی بیان داشت: كلیه خودروها می توانند با رعایت ضوابط و مقررات منطقه به افراد دیگر واگذار شوند و شرط واگذاری این خودروها بدین صورت است كه فروشنده و خریدار در یكی از دفاتر رسمی ثبت اسناد حضور و طی اقرار نامه و یا صلح نامه خودروی خود را به شخص خریدار انتقال و پس از آن خریدار و فروشنده با در دست داشتن مدارك مربوطه می‌باید در مركز شماره گذاری این سازمان حضور یافته و نسبت به نقل و انتقال خودرو اقدام کنند.

وی گفت: نکته بسیار مهمی كه فروشنده خودرو باید به آن توجه کند، این است كه برای تمامی خودروهای با پلاك منطقه آزاد انزلی بُن تضمین بیمه به منظور عدم خروج از محدوده تردد در قبال دریافت سفته و معرفی دو ضامن از مالك خودرو اخذ می شود که در صورت خروج از محدوده، مشمول اعمال قانون كالای قاچاق شده و  لذا در زمان نقل و انتقال، فروشنده می باید با مراجعه به منطقه آزاد نسبت به ابطال تضمین و سفته تحویلی قبلی اقدام و تضامین سفته و ضامن خریدار جدید را جایگزین آن کند.

افقی افزود:  در برخی موارد مشاهده شده كه دارندگان خودرو بدون هماهنگی سازمان و صرفاً در حد قولنامه و یا اقرار نامه و صلح نامه اقدام به واگذاری خودرو بدون اخذ تضامین قبلی از بیمه مستقر و جایگزین کردن تضامین خریدار جدید می‌کنند كه در صورت خروج خودرو از محدوده از سوی خریدار جدید، و تبدیل به كالای قاچاق شدن آن، تضامین فروشنده كه در نزد بیمه به وثیقه گذاشته شده است به اجرا خواهد درآمد، لذا به كلیه دارندگان خودرو كه قصد فروش خودرو را به افراد دیگر دارند اعلام می شود كه، به جهت عدم ایجاد هر گونه مشكلات آتی نسبت به رعایت مقررات مربوطه اقدام کنند.

 

وی از راه اندازی نمایشگاه، خدمات تعمیرگاهی و تامین قطعات در محدوده منطقه آزاد انزلی خبر داد و بیان داشت: از سوی دیگر، برای ساماندهی بهتر تامین خدمات و قطعات خودروهای وارداتی، كلیه شركت های وارد كننده از سال آینده ملزمند به صورت انفرادی و یا مشترك با سایر شركت های وارد كننده در مجتمع های تجاری منطقه نسبت به راه اندازی غرفه تامین قطعات خودرو اقدام کنند و این درحالی است كه شركت های وارد كننده خودرو ملزم هستند تا مدت ۵ سال از زمان شماره گذاری خودرو نسبت به تامین قطعات و خدمات پس از فروش اقدام کنند.

افقی بیان داشت: علاوه بر خودروهای سواری، امكان ورود خودروهای سنگین و نیمه سنگین و ماشین آلات راهسازی، عمرانی و كشاورزی نیز پس از اخذ مجوز از سازمان وجود دارد، و هم اكنون امكان ورود و شماره گذاری این نوع خودروها كه در سال‌های ۲۰۱۲.۱۳.۱۴ میلادی تولید شده باشند، فرآهم شده است.

وی افزود: این سازمان دستگاه‌های دولتی را كه قصد نوسازی ماشین آلات سنگین خود را برای خدمات عمومی در محدوده تردد خودرو دارند، از پرداخت عوارض ورودی معاف نموده است.

 

این مسئول تصریح کرد: از آنجایی كه بر روی خودروها GPS  نصب می شود، لذا از هر گونه دستكاری آن جلوگیری به‌عمل آید، در صورت قطع کردن و دستكاری، مشمول جریمه خواهند شد، از سوی دیگر برای همه خودروهای با پلاك منطقه آزاد انزلی پروانه موقت سبز یك ساله و بیمه نامه تضمین عدم خروج صادر می‌شود و دارندگان خودروهای مربوطه می بایست پس از اتمام مهلت قید شده بر روی پروانه، برای تمدید آن و تضمین سالانه به سایت خودرو منطقه مراجعه و در صورت تأخیر در مراجعه برای تمدید، مشمول جریمه خواهند شد.

وی گفت: كلیه خریداران خودرو در زمان قرارداد با شركت‌ها حتماً نوع آبشن خودروها (بیسیك-میدل آبشن–فول آبشن) با ذكر مشخصات دقیق آن شامل تعداد ایربگ– مانیتور–سردكن و گرمكن–استارتر-آینه برقی و غیره را قید نمایند و در قرارداد نیز تاریخ تحویل خودرو الزاماً قید و برای هر روز تاخیر ضرر و زیان تعیین کنند تا در صورت مواجهه با مشكل و شكایت از شركت مربوطه و عدم ایفای تعهدات طرفین, قابل بررسی و رسیدگی باشد.

افقی در خصوص خروج خودروهای پلاك منطقه از محدوده و اخذ مجوز پلاك گذر موقت افزود: طبق قوانین كشوری، خروج خودروها در اختیار سازمان‌های گمرك و پلیس راهور است و طبق آخرین بخشنامه گمرك ایران و پلیس راهور، پلاك گذر موقت صرفاً به افرادی داده می شود كه در منطقه آزاد انزلی سرمایه گذاری کرده باشند و مجوز فعالیت اقتصادی از این سازمان اخذ كرده باشند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *