آخرین اخبار

لیزینگهای غیرمجاز را جدی بگیرید/ صدای مجازها درآمد

سالهاست که از فعالیت لیزینگ ها (واسپاری) در کشور می گذرد و برآوردها نشان می دهد که در حال حاضر نزدیک به 600 شرکت در قالب اسامی مختلف در سراسر کشور و اغلب در تهران دایرند و در ارائه کالا که بخش زیادی از آن در بخش خودرو انجام می شود فعالیت می کنند.

این در حالی است که نظارت بانک مرکزی بر شرکتهای لیزینگ تنها به 32 مورد محدود شده و چندصد شرکت دیگر آزادانه و بدون پاسخگویی به نهاد نظارتی به سود آوری مشغولند و در مواری هم هرگاه که احساس کنند به مرحله زیان رسیده و توان انجام تعهدات خود را ندارند صحنه را خالی کرده و به زبانی ساده پول مردم را برداشته و بدون برجای گذاشتن اثری از خود، می روند یا اینکه در حالتی ایده‌آل به دلیل کلاهبرداری پلمب شده و تضمینی هم برای بازگشت سرمایه مردم وجود ندارد.

هرج و مرجی که در حوزه لیزینگها وجود دارد موجب شده تا عملکرد شرکتهای اندک مورد تایید بانک مرکزی تحت الشعاع گستره فعالیت غیرمجازها قرار گیرد و همواره نسبت به این موضوع مترض باشند.

براین اساس، اخیرا رییس کانون شرکت‌های لیزینگ ایران نسبت به بی نظمی های حاکم بر فعالیت لیزینگها انتقادات کرد.

وی که معتقد است لیزینگهای تحت نظارت بانک مرکزی اغلب شرکت‌های وابسته به بانک‌ها وشرکتی‌های خودروسازی بوده و تا به امروز مشکل چندانی در فعالیت‌ آن‌ها وجود نداشته است از اثر منفی شرکت‌های غیر مجاز بر فعالیت لیزینگ‌های دارای مجوز سخن گفت.

شیروانی تاکید کرد که شرکت‌های بدون مجوزی که نه مالیات می پردازند و نه به بانک مرکزی و نهادهای نظارتی پاسخگو هستند با سوء استفاده از شرکت های دارای مجوز و تحت نام لیزینگ مبادرت به فعالیت کرده و در بسیاری از موارد مردم را با مشکل مواجه می کنند.

وی که آمار دقیقی از تعداد لیزینگ‌های غیر مجاز نداشت و یادآور شد که در سال 1384 آمار آنها حدود 320 مورد بوده و مطمئنا در حال حاضر این تعداد بسیار بیشتر شده است به مردم هشدار داد که باید هشیار باشند که سراغ لیزینگ‌های غیر مجاز نروند چرا که آن ها نه تنها مجوزی ندارند، بلکه مطمئنا به دنبال منافع مردم هم نیستند.

رییس کانون شرکت‌های لیزینگ ایران که بیان کرد دست این شرکت برای نظارت بر لیزینگهای غیرمجاز را باز نیست، خواستار نظارت بیشتر بانک مرکزی و ورود محکمتر نیروی انتظامی به بررسی عملکرد لیزینگهای غیر مجاز شد و تاکید کرد که کانون شرکتهای لیزینگ توان و اختیار کافی برای مقابله با شرکتهایی که با سوء استفاده از نام مجازها امنیت اموال مردم را به خطر می اندازند ندارد.

با توجه به اینکه بیش از 500 شرکت لیزینگ غیرمجاز هم جزئی از همان حدود 7000 موسسه غیرمجازی است که معاون نظارت بانک مرکزی ازفعالیتشان خبرداده و میلیاردها سرمایه مردم را در دست دارند، باید در کنار موسسات مالی و اعتباری در الویت ساماندهی قرار گیرند. این در حالی است که تهرانفر با اعلام اینکه بانک مرکزی برای صرافی ها، صندوق‌ها، تعاونی ها و لیزینگ ها راه را هموار کرده و اگر اقدام نکنند مسئوولیت با خودشان است، گفته که شاید زمانی عنوان می شد که فعالیت موسسات غیر مجاز و متخلف چندان موثر نیست؛ اما امروزه شاهدیم و ثابت شده که برخی از آن‌ها با اقداماتشان برای کشور بحران ایجاد کرده اند بنابراین زمان فعالیتهای خودسر و خارج از مقررات به پایان رسیده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. سلام

  من یکی از مشتریات ساده لوح شرکت تهران خودروی زمرد غرب هستم. این شرکت به صورت خیلی قانونی کلاهبرداری میکنه البته روش همه این شرکت های خصوصی مثل همه این شرکت ها با پول مردم چند ماه کار میکنن و بعدش میگن اگه نمیتونی صبر کنی بیا پولتو بگیر و برو خواهش میکنم سراغ این شرکتا نرید من با هزار بدبختی و دعوا پولمو با ضرر پس گرفتم

  در صورت وجود هرگونه سوال با شماره من تماس بگیرید
  09173582647

  1. تهران خودرو کلاهبرداری محض هست

   من خودم فریب خوردم

   کافیه تو گوگل جستجو کنید
   کلاهبرداری تهران خودرو

   کلی نوشته از درد دل مردم هست…همه رو بخونید تا گرفتار نشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *