آخرین اخبار

نوسازی تاکسی‌های مشهد معطل تعیین تکلیف ایران‌خودرو و ستاد سوخت

6 ماهی می‌شود که مدیران شهر بهشت از آغاز طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی خبر داده‌اند و حالا در میانه راه اجرای این طرح گفته می‌شود حدود دو ماه است که طرح در ایستگاه اختلافات شرکت ایران‌خودرو و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور متوقف شده است.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، اگر شما هم از آن دسته افرادی باشید که هر از گاهی مسیرهای مختلف مشهد را با وسایل حمل و نقل عمومی تردد می‌کنید، بی‌تردید سر و کارتان به تاکسی‌های فرسوده‌ای افتاده است که شاید بنا به جبر روزگار باید معاش یک خانواده را تامین کنند حال آن‌که فرسودگی آن‌ها نه تنها مانع این امر شده بلکه مشکلات دیگری از جمله آلودگی هوا را برای شهر بهشت به ارمغان آورده است.

از مدت‌ها پیش سخن از طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهر مشهد به میان آمده بود و به گفته علی‌اصغر نیشابوری، سرپرست سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد استارت کار از حدود 6 ماه پیش زده شد که از همان ابتدا استقبال چشمگیر مالکان تاکسی‌های فرسوده را به دنبال داشت.

ثبت نام 4000 تاکسی برای نوسازی

وی با اشاره به این‌که حدود 6000 دستگاه تاکسی معادل 40 درصد ناوگان تاکسیرانی شهر مشهد فرسوده است، اظهار می‌کند: تاکنون حدود 4000 نفر از مالکان تاکسی‌های فرسوده در طرح نوسازی ثبت نام کرده‌اند و در حال طی مراحل اداری هستند.

نیشابوری ادامه می‌دهد: از این تعداد حدود 3500 نفر برای استفاده از تسهیلات به بانک صادرات معرفی شدند که تنها 1500 نفر از آنان موفق شدند پرونده خود را تکمیل و ضامن مورد تایید را به بانک معرفی کنند.

شهرداری ضامن تاکسیرانان می‌شود

سرپرست سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد با اشاره به این‌که تعداد زیادی از مالکان تاکسی‌های فرسوده قادر به معرفی ضامن مورد تایید بانک نبودند، خاطرنشان می‌کند: با مصوبه شورای شهر قرار شد شهرداری ضمانت آنان را بر عهده بگیرد.

وی با بیان این‌که با طی روند فوق و ضمانت شهرداری امیدوار بودیم تا نیمه نخست سال 94 تمام ناوگان فرسوده مشهد نوسازی شود، می‌گوید: با این حال اختلافات شرکت ایران خودرو و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور باعث شده که از دو ماه پیش طرح نوسازی متوقف و سایت ایران خودرو برای ثبت نام مالکان تاکسی‌های فرسوده بسته شود.

نیشابوری در خصوص دلیل این اختلاف تصریح می‌کند: علت این مساله بدهی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور به شرکت ایران خودرو اعلام شده و این شرکت اعلام کرده است تا زمانی که این بدهی پرداخت نشود از صدور پیش‌فاکتور برای مالکان تاکسی‌های فرسوده خودداری می‌کند.

سرپرست سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد با بیان این‌که بانک صادرات بدون پیش‌فاکتور مذکور تسهیلات خود را به مالکان تاکسی‌های فرسوده اعطاء نمی‌کند، می‌گوید: تاکنون حدود 500 نفر در انتظار دریافت پیش‌فاکتور از ایران خودرو هستند؛ بانک صادرات اعلام کرده است در صورت صدور پیش‌فاکتور ظرف سه تا چهار روز تسهیلات را به مالکان تاکسی‌های فرسوده پرداخت می‌کند.

نیشابوری اظهار می‌کند: در صورت پرداخت این تسهیلات تا پایان سال 500 دستگاه تاکسی نو به ناوگان مشهد اضافه می‌شود.

 

ورود 150 تاکسی نو تا پایان بهمن

وی به این نکته نیز اشاره می‌کند که در سال جاری تاکنون 700 دستگاه تاکسی فرسوده از ناوگان تاکسیرانی مشهد خارج و 700 دستگاه تاکسی جدید جایگزین آن‌ها شده است و ابراز امیدواری می‌کند تا پایان بهمن این رقم به 950 دستگاه تاکسی برسد.

سرپرست سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد ادامه می‌دهد: اگر اختلافات بین ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور و شرکت ایران خودرو از بین برود، پیش‌بینی می‌کنیم آمار تاکسی‌های نوسازی شده تا پایان سال به 1400 دستگاه برسد و باقیمانده تاکسی‌های فرسوده نیز در سال 94 نوسازی شوند.

 

پیگیر ثبت نام ایران خودرو هستیم

حسین هاشمی، سرپرست معاونت نوسازی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور پیش از این اعلام کرده بود که بدهی مختص امسال نیست، بلکه مربوط به گمرک و اسقاط خودروهایی است که در سال‌های قبل انجام شده و منجر به عدم صدور پیش فاکتور از سوی شرکت ایران خودرو شده است.

وی درخصوص اقدامات انجام شده برای پرداخت مطالبات ایران خودرو گفته بود که پیگیر هستیم شرکت ایران خودرو به ثبت نام متقاضیان ادامه دهد.

خان کرمی، مدیر فروش و بازاریابی شرکت ایران‌خودرو نیز پیش از این با بیان این‌که بدهی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور به این شرکت 200 میلیارد تومان است، گفته بود: ما سهام‌دار هستیم و باید سود سهام مردم را پرداخت کنیم؛ نمی‌شود به جای پرداخت حقوق و سود سهامداران بگوییم تسهیلات برای خودروهای فرسوده دادیم و فعلا خبری نیست؛ مدت‌هاست خواستار دریافت مطالبات خود از ستاد مدیریت سوخت شدیم اما هیچ ترتیب اثری داده نشده است و ایران‌خودرو را به عدم همکاری نیز متهم کردند.

اختلاف ایران خودرو و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور هر چه که هست، دودش تنها به چشم تاکسیرانان و زائران و مجاوران شهر بهشت می‌رود که علاوه بر اوضاع نابسامان هوای مشهد، باید آلودگی هوای ناشی از تردد تاکسی‌های فرسوده را نیز استنشاق کنند…

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *