آخرین اخبار

عدم موافقت مجلس با تغییر نرخ تعرفه واردات خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت : امروز هیچ کشوری حتی کشورهایی که به ظاهر میزان تعرفه واردات انها صفر است به راحتی فضای کسب و کار داخلی را در اختیار تولیدات سایر کشورها قرار نمی دهد و معمولا نظارت دقیقی نسبت به واردات و حمایت از تولیدات داخلی صورت می گیرد.

سید محمد بیاتیان با توجه به پیشنهاد دولت در بودجه سال آینده در خصوص میزان تعرفه واردات افزود : هر گونه تصمیم در جهت کاهش تعرفه ها ضرر و زیان جدی را بر فضای تولید خودرو در کشور وارد خواهد کرد که در شرایط فعلی که موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح است این موضوع به نفع صنعت و تولید داخل نیست و خلاف اصل درآمدی دولت نیز خواهد بود.

وی گفت : برای حمایت از تولید داخل و کنترل بر واردات باید همچنان تعرفه واردات وجود داشته و در شرایط کنونی درصد و رقم آن نیز تغییر نکند.

وی تصریح کرد : قطعا در شرایط کنونی کاهش تعرفه واردات به نوعی کمک به واردات خودرو خواهد بود وارداتی که عمدتا از محصولات بی کیفیت خارجی است.

وی گفت : امروز که بواسطه صنعت خودرو و فعالیت صنایع وابسته به آن ، زمینه اشتغالزایی زیادی در کشور فراهم شده است و تولیدات فراوانی توسط خودروسازان و قطعه سازی داخلی کشور به بازارعرضه می شود که قطعا با تغییر تعرفه ضربه بزرگی به این بخش از صنعت و اشتغال موجود وارد خواهد شد.

به گفته وی هم اکنون بسیاری از کالاهایی که به وارد کشور می شوند عمدتا از محصولات بی کیفیت وارداتی است .

وی افزود : در شرایط فعلی به هیچ وجه نباید تعرفه واردات خودرو تغییر یابد چون این تصمیم به ضرر فضای تولید داخل است چرا که تولید خودرو یکی از مهمترین تولیدات داخلی در کشور محسوب می شود.

نماینده بیجار در خانه ملت تاکید کرد : امروز که دولت تصمیم دارد 5 درصد از درامد خود را از محل تعرفه واردات کم  کند این اقدام به نفع چه کسی است آیا مردم در این وضعیت منتفع می شوند، قطعا با سهولت در واردات نیز اقشار متوسط و کم درآمد قادر به خرید این نوع خودروها نخواهد بود بلکه این کار صرفا به نفع افراد متمول جامعه است .

بیاتیان افزود : در شرایط فعلی به هیچ عنوان صلاح نیست که تعرفه واردات خودرو کاهش یابد.

وی با اشاره به تغییر نرخ ارز مبادله ای در لایحه بودجه سال 94 گفت : مسلما افزایش نرخ ارز مبادله ای در بودجه سال آینده نیز دلیلی بر کاهش تعرفه واردات خودرو نخواهد بود.

وی تصریح کرد : به نظر می رسد که کمیسیون تلفیق به پیشنهاد کاهش تعرفه از سوی دولت رای نخواهد داد و تا سال آینده نیز همان رقم 45 درصد  قبل باقی خواهد ماند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *