آخرین اخبار

آمادگی ترکیه برای همکاری با ایران در صنعت خودرو

وزیر صنایع ترکیه با تاکید بر لزوم گسترش تجارت بین اعضای گروه دی ۸ گفت: ترکیه این آمادگی را دارد که در صنعت خودروسازی با ایران و کشورهای عضو همکاری های بیشتری داشته باشد.

به گزارش کارنت به نقل از خبرگزاری تسنیم،  سیکری ایشیک وزیر صنایع ترکیه امروز در چهارمین نشست وزرای صنعت کشورهای دی 8 با اشاره به اینکه این سازمان از زمان تصویب توجه ویژه‌ای را به توسعه همکاری‌های بخش‌های خصوصی کشورهای عضو داشته است، اظهار داشت: به دنبال این هستیم تا در اقتصاد جهانی همکاری‌های کشورهای عضو D8 را افزایش دهیم.

وی با بیان این مطلب که تاکنون بخشی از پروژه های مشترک کشورهای عضوD8 به مرحله اجرا رسیده است، افزود: به عنوان نمونه می‌توان از توافق ترجیحی میان کشورهای عضو درسال 2012 و تسهیل روادید میان کشورها در سال 2008 یاد کرد.

وزیر صنعت ترکیه اضافه کرد: در حال حاضر حجم تجارتی میان کشورهای D8 حدود 130 میلیارد دلار درسال 2011 اعلام شده است که این رقم نشان می‌دهد سطح تجارت میان کشورهای عضو 4 درصد بوده است البته در حال حاضر سهم تجارت خارجی کشورهای عضو D8 درسال 2011 به 8 درصد رسیده است که امید داریم درسال 2018 به 15 تا 20 درصد اضافه پیدا کند.

وی در ادامه صحبت‌های با تأکید براینکه کشورهای D8 باید اهمیت ویژه‌ای را به همکاری‌های مشترک با یکدیگر داشته باشند، اظهار داشت: کشور ترکیه نسبت به هرگونه همکاری در زمینه صنعت با کشورهای عضو به ویژه ایران استقبال می‌کند درحال حاضر هفت جلسه از نشست وزرای صنایع D8 برگزار شده و سه جلسه نیز در کشورهای عضو با حضور وزرای صنعت برگزار شده است.

سیکری ایشیک با اشاره به اینکه پیشرفت همکاری‌های کشورهای عضو در بخش صنعتی مکانیزم‌های مختلفی را می‌طلبد، افزود: باید از همکاری‌های سیاست‌گذاری به سمت اجرایی حرکت کنیم در حال حاضر کشور ترکیه این آمادگی را دارد که از طریق پروژه‌های عملی با ایران همکاری‌های خود را افزایش دهد.

وی در ادامه صحبت های خود با تأکید براینکه نیازمند ارتقای همکاری‌های صنعتی در پروژه‌های اجرایی هستیم افزود: کشور ترکیه این آمادگی را دارد که در صنعت خودروسازی با ایران و کشورهای عضو همکاری های بیشتری را داشته باشد.

وزیر صنایع ترکیه اضافه کرد: در صددیم در تصمیم‌گیری‌های خود تمرکز زیادی را به افزایش بودجه دی هشت قرار دهیم. البته تأسیس یک بانک مشترک در سال 2015 نیز از جمله برنامه‌های ‌D8به شمار می‌آید که امیدواریم به این هدف دست پیدا کنیم.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *