آخرین اخبار

نگاهی به فراز و فرود بازار خودرو در هفته ای که گذشت

دومین ماه زمستان دیروز در حالی آغاز شد که بازار خودرو نیز مانند هوای این روزها، سرد است.

هر ساله در یکی دو ماه پایانی سال، بازار رونقی نسبی به خود می‌گرفت و معاملات افزایش می‌یافت حال آنکه امسال فعلا این اتفاق رخ نداده و کمتر کسی به بازار خودرو سر می‌زند.
گویا هنوز هم اصلی‌ترین دلیل رکود بازار خودرو، افزایش قیمت خودروها و عدم تناسب آن با درآمد بخشی از مشتریان است، چه آنکه دخل آنها (مشتریان) با خرج بازار نمی‌خواند و دیگر حتی خرید پراید هم به‌عنوان ارزانترین خودرو کشور، برای خیلی‌ها به رویا می‌ماند.این حال و روز البته فقط مختص بازار خودرو نیست، چه آنکه این روزها بیشتر بازارهای کشور مشمول رکود شده اند و چشم به راه مشتریان هستند. با این حساب، به نظر می‌رسد رکود ایجاد شده در بازارهای کشور به خصوص خودرو، از سر کاهش قدرت خرید مردم و گرانی است؛ به‌نحوی‌که بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند خرید خودرو را جزو اولویت‌های آخر خود قرار دهند.
هرچند معمولا در بازار شب عید (واپسین روزهای سال) به دلیل اوج‌گیری مسافرت‌ها در نوروز بازار خودرو رونقی به خود می‌بیند، اما اهالی بازار چندان چشم شان از این موضوع آب نمی‌خورد و بعید می‌دانند خرید و فروش خودرو با توجه به آن دو دلیل اصلی (کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت )، رشدی به خود ببیند.
این در حالی است که هیچ نشانه‌ای از کاهش قیمت موردنظر مشتریان بازار خودرو (کاهش قیمت‌های میلیونی) به چشم نمی‌آید و حتی بیم گرانی در سال آینده نیز می‌رود. هرچه هست باید منتظر ماند و دید در هفته‌های پایانی سال، بازار خودرو تکان خواهد خورد یا سال 94 را با رکود، تحویل خواهد کرد.

نوسان قیمت پارس، 405 و سمند
سری اما به بازار خودرو کشور بزنیم و ببینیم قیمت خودروهای داخلی چه افت و خیزی را در هفته جاری تجربه کرده است.
به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، این هفته بیشتر خودروهای داخلی تثبیت قیمت را به خود دیدند و تنها سه خودرو پژو 405 و پژو پارس و سمند LX با افت و خیز قیمتی روبه‌رو شدند.
آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 به قیمت 36 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و این قیمت از ثبات 206 طی هفته جاری حکایت می‌کند. همچنین پژو 206 صندوقدار V8 نیز که در هفته جاری نوسان خاصی را نداشته، هم‌اکنون 37 میلیون تومان به فروش می‌رود.
در بین دیگر پژویی‌های ایران خودرو اما پژو 405 مدل SLX قیمتی برابر با 30 میلیون و 200 هزار تومان دارد که این موضوع از افت 300 هزار تومانی قیمت این خودرو حکایت می‌کند. همچنین پژو پارس دو ایربگه و داشبورد جدید نیز مانند هم خانواده اش، با افت قیمت مواجه شده و در حال حاضر 36 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از سوی دیگر اما سمند LX با افزایش قیمت 700 هزار تومانی روبه‌رو شده و از همین رو در حال حاضر قیمتی برابر با 29 میلیون و 700 هزار تومان دارد.
از بازار تیبا، اما خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون 24 میلیون تومان قیمت دارد که این موضوع از تثبیت قیمت این خودرو در هفته جاری حکایت می‌کند.همچنین رانا هم که روزهای با ثباتی را در بازار سپری می‌کند، قیمت آن هم‌اکنون 32 میلیون و 700 هزار تومان است.
اما فعالان بازار در مورد قیمت پراید نیز تاکید می‌کنند که این خودرو با تغییر خاصی طی هفته جاری روبه‌رو نبوده و روزهای با ثباتی را هم‌اکنون پشت سر می‌گذارد. در این بین، مدل 131 قیمتی برابر با 19 میلیون و 900 هزار تومان دارد و مدل 132 هم 20 میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر پراید 111 یا همان مروارید نیز در حال حاضر قیمتی حدود 20 میلیون و 700 هزار تومان دارد.
اما آن طور که فعالان بازار می‌گویند، تندر-90 این هفته آرام گرفته و افزایش قیمت خاصی را به خود ندیده است. این در حالی است که هفته گذشته بین 500 هزار تا یک میلیون و 200 هزار تومان به قیمت تندرهای بازار اضافه شده بود. هرچه هست هم‌اکنون تندر 90 مدل E2 پارس خودرو با قیمت 44 میلیون و 200 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد و پارس تندر نیز با توجه به تثبیت قیمتی که داشته، در حال حاضر 44 میلیون و 500 هزار تومان در بازار معامله می‌شود. همچنین تندر-90 اتومات نیز که در ایران خودرو به تولید می‌رسد و ظاهرا فیس لیفت آن نیز در ماه‌های آینده روانه بازار خودرو کشور خواهد شد، در حال حاضر 57 میلیون تومان به فروش می‌رسد. فعالان بازار همچنین در مورد سراتوی سایپا نیز عنوان می‌کنند که مدل اتومات این خودرو بدون تغییر قیمتی خاص طی هفته جاری، در حال حاضر 75 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. سراتو یک مدل اتومات هم دارد که آن نیز افت و خیز خاصی را در قیمت تجربه نکرده و هم‌اکنون 95 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.
سایپا چند ماهی می‌شود که سراتو (محصول کیاموتورز کره) را در جاده مخصوص مونتاژ می‌کند و باید دید با ورود این خودرو به بازار، مشتریان آن را بیشتر خواهند پسندید یا مدل‌های وارداتی سراتو را.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *