آخرین اخبار

اعلام مهلت زمان شماره گذاری وانت پیکان

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: اکنون شمار خودروهای در چرخه حمل و نقل 17.5 میلیون خودرو است.

به گزارش بولتن نيوز، سردار اسکندر مومنی رئیس پلیس راهور در همایش روز ملی هوای پاک با بیان اینکه منشاء آلودگی هوا در حوزه حمل و نقل، سوخت و خودرو است، اظهار داشت: در درجه اول باید به دنبال از بین بردن بسترها و علل آلودگی هوا باشیم که امروز بحث اصلی وسایل نقلیه موتوری است؛ چرا که این وسایل در آلودگی هوا بسیار موثرند.

وی با اشاره به آمار خودروهای در حال تردد کشور، گفت: از ابتدای تولید تا سال 80 کل خودروهای شماره گذاری شده چهار میلیون خودرو در کشور بود که در سال 85 به هفت میلیون رسید و اکنون شمار خودروهای در چرخه حمل و نقل 17.5 میلیون خودرو است.

سردار مومنی با بیان اینکه تا پایان دهه 90 تعداد خودروهای در حال تردد به 30 میلیون خودرو خواهد رسید، اظهار داشت: ما هرچقدر دیرتر اقدام کنیم دیرتر جلوی آلودگی هوا را خواهیم گرفت و خساراتی جبران ناپذیر را شاهد خواهیم بود بنابراین باید فکری اساسی اندیشیده شود.

رئیس پلیس راهور با تاکید بر اینکه خودروهای با آلایندگی پایین یا فاقد آلایندگی باید تولید شود، همچنین گفت:‌ علاوه بر مصرف کننده که باید مراقب خودرویش باشد، معاینه فنی نیز در خصوص خودرو به صورت هماهنگ صورت گیرد .

مومنی بااشاره به مشکلات موجود در زمینه معاینه فنی خودروها، گفت: ما شاهد مشکلات فراوانی بودیم چرا که خودرویی که از مرکز معاینه فنی‌اش احراز نمی‌شد از شهرستان‌ها معاینه فنی می‌گرفتند. در واقع باید یکپارچه سازی در معاینه فنی صورت گیرد و جای خالی آن حس می‌شود.

مومنی با اشاره به اینکه نمی‌شود خودروی آلاینده تولید کنیم و بعد بگوییم معاینه فنی صورت گیرد، گفت: تنها راه حل، پلیس نیست که پاسخ دهد بلکه تمام دستگاه‌ها باید موارد را رعایت کنند و طبق قوانین و مقررات جلو بروند.

رعایت استاندارد یورو5 اجباری شود

وی با اشاره به اینکه خروج خرودوهای فرسوده باید تا پایان برنامه پنجم صورت گیرد، گفت: در حال حاضر یک میلیون خودرو از رده خارج شده‌ است؛ خودروهای فرسوده چند برابر خودروهای استاندارد هستند بنابراین باید در این زمینه اقدامی موثر صورت گیرد.

وی ادامه داد: عدم تولید خودروهای آلاینده و پرمصرف از دیگر اقداماتی است که باید به صورت جدی مدنظر قرار گیرد براین اساس به محض اینکه سازمان حفاظت محیط زیست موضوع توقف شماره گذاری خودروهای آلاینده را مطرح کرد ما در همان ساعت این اقدام را انجام دادیم و طبق مقررات گام برداشتیم.

سردار مومنی با اشاره به اینکه انتظار داریم خانم ابتکار استاندارد یورو5 را برای امسال نیز به صورت اجباری اعلام کند، اظهار داشت: موضوع نصب کیسه هوا با مشکلات بسیاری روبرو بود و ما نامه‌های بسیاری در این راستا زدیم که از نظر فنی امکانش فراهم شود و همان زمان نیز به صورت کتبی این موضوع اعلام شد و انجام گرفت.

رییس پلیس راهور ناجا ادامه داد: وقتی موضوع توقف شماره گذاری خودروهای آلاینده مطرح شد، بسیار موضوع امیدوار کننده‌ای بود و ما در همان روز و همان ساعت آنرا متوقف کردیم.

مومنی با اشاره به اینکه شماره گذاری و تولید وانت پیکان در سال آینده متوقف می‌شود، اظهار داشت: موضوع خودروهای پرمصرف و پرخطر باید مدنظر قرار گیرد تا از چرخه تولید خارج شوند.

رئیس پلیس راهور بیان کرد: ما مصر هستیم ساختار یکپارچه برای معاینه فنی طراحی شود چرا که اکنون در خصوص معاینه فنی با مشکلات بسیاری روبرو هستیم؛ همچنین در خصوص کاهش تقاضای سفر با وجود دولت الکترونیک افزود: باید اقدامی صورت گیرد تا سفر ضروری به حداقل برسد و در صورت اجبار این امر صورت گیرد.

وی ادامه داد: مقرر شده بود که کپسول آتش نشانی در خودروها تعبییه شود که این امر به تصویب رسید ولی طی مقرراتی تغییر یافت در حالی که ما این امر را نیاز می‌دانیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *