آخرین اخبار

محدوديت تردد خودروها براساس ميزان آلايندگي از نيمه دوم سال94

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران گفت: طرح محدوديت تردد خودروها براساس ميزان آلايندگي از نيمه دوم سال 1394 اجرا مي شود.

یه گزارش کارنت به نقل از فرجام، سيد جعفر تشکري هاشمي افزود: طرح ترافيک و محدوده زوج و فرد با نگرش کاهش حجم رفت و آمد خودروها بود اما امروز مسئله اصلي آلودگي هوا و شرايط زيست محيطي منطقه است که از نظر آلاينده ها گاه به حد اشباع رسيده است .
وي با تاکيد بر لزوم تغيير نگرش از حجم تردد به ميزان آلايندگي خودروها در طرح ترافيک تهران گفت: شوراي ترافيک تهران و شوراي عالي هماهنگي ترافيک کشور تغيير رويکرد از نگاه حجم تردد به نگرش زيست محيطي را تصويب کرده است.
تشکري هاشمي افزود: کليات اين طرح تصويب شده است و بايد دستورالعمل هاي اجرايي نيز تدوين شود.
وي گفت: براي آموزش مردم و زمان کافي براي اصلاح ناوگان حمل و نقل به ويژه ناوگان حمل و نقل سنگين محدوديت تردد براساس ميزان آلايندگي از نيمه دوم سال آينده آغاز مي شود.
معاون شهردار تهران افزود: بر اساس اين طرح خودروها با توجه به ميزان آلايندگي به گروه هاي قرمز،زرد،سبز و آبي تقسيم مي شود.
وي گفت: خودروهاي قرمز که حدود 58 هزار دستگاه در تهران برآورد شده است، فرسوده و بسيار آلاينده اند و امکان دريافت معاينه فني خودرو را نيز ندارند .
تشکري هاشمي افزود: تسهيلات لازم براي تعويض اين خودروها ارائه مي شود؛ در غير اينصورت بايد از تهران خارج شود.
وي تعداد خودروهاي زرد را حدود يک و نيم ميليون دستگاه در تهران برشمرد و گفت: اين خودروها به سن فرسودگي نرسيده است اما آلايندگي بالايي دارند و تنها در زمان نبود آلايندگي هوا امکان تردد دارند.
تشکري هاشمي اضافه کرد: خودروهاي قرمز و زرد که استانداردهاي لازم و امکان دريافت معاينه فني خودرو را ندارند، از سال آينده مجوز ورود به محدود طرح ترافيک و زوج و فرد را حتي به صورت روزانه دريافت نخواهند کرد.
معاون شهردار تهران گفت: خودروهاي سبز داراي استاندارد يورو 2 بوده و معاينه فني دريافت مي کنند و خودروهاي آبي نيز همانند موتورهاي برقي بدون آلايندگي صوتي و زيست محيطي بوده و استاندارد يورو 5 را دارند.
تشکري هاشمي افزود: پيشنهاد ما ارائه تسهيلات براي جايگزيني خودروهاي آبي و استاندارد به جاي آلاينده و پرخطر است.
وي گفت: تمرکز بر توسعه مترو و ناوگان حمل و نقل شهري براي اجراي محدودهاي طرح ترافيک با توجه به نيازهاي عمومي جامعه در دستور کار شهرداري تهرا ن قرار دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *