آخرین اخبار

نكات طلایی هنگام خرید خودروی دست دوم در ایران

شاید در نظر بسیاری از افراد، خرید خودروی دست دوم کار چندان دشواری به نظر نرسد، ولی واقعیت این است که نکات ساده اما مهمی در این خصوص وجود دارد که متاسفانه برخی خریداران بدون اطلاع از آنها خواسته یا ناخواسته خود را به دردسر ماشین دست دوم می اندازند. امروزه علاوه بر بازارهای سنتی خرید و فروش خودرو که در آن امکان مشاهده اولیه خودرو فراهم است، سایت های اینترنتی مشابه نیز از رونق خوبی بر خوردارند که البته همین گسترش تعداد آگهی های خودروهای فروشی، گاه منجر به سردرگمی و اشتباه خریداران میشود.

دلایلی بسیاری برای خرید یک خودروی کارکرده یا دست دوم برای هر فردی ممکن است وجود داش ته باشد ولی به طور قطع مهمترین علت به بودجه مربوط می شود که در آن فرد هزینه کمتری را بابت خریداری مدل کارکرده در مقایسه با نمونه صفر کیلومتر می پردازد. با در نظر گرفتن آنچه گفته شد، طبیعتا خودروهایی با قیمت پایین یا حداقل منطقی تر گزینه های وسوسه انگیزی نه تنها در معامله های حضوری بلکه در سایت های فروش خودرو که در ایران هم بسیار پر طرفدار هستند ، به حس اب می آیند. ام ا آیا این‌که خودروی مورد نظر ارزش چنین مبلغی را دارد یا خیر در 9 نکته ای که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد مشخص می شود تا خریداران بدون اشتباه های فاحش از خودروی تازه خود لذت ببرند !

 

بررسی کلی خودرو
ساده ترین و مهمترین کار در هنگام خرید یک خودروی کارکرده بررسی و بازرسی کلی خودرو است. شاید این اتفاق برای شما هم پیش آمده باشد که قبل از معامله به کل گرم صحبت با فروشنده شده اید ( یا فروشنده آگاهانه در حال چرب زبانی محترمانه است ) و به واسطه حس اعتمادی که در آن لحظه بین دو سمت معامله ایجاد می شود، دیگر همین چک اولیه و اجمالی از بدنه ، اتاق و سیستم فنی انجام نمی شود تا یک روز بعد مشکلات احتمالی، خود به خود شما را دوباره رو در روی فروشنده قرار دهد. به همین دلیل، اولین کار پس از انتخاب خودرو، بررسی اجمالی آن است.

بررسی دقیق و جزئی
اما هنگامی که قصد خرید خودروی مورد نظر خود را داشتید، نوبت به بررسی دقیق آن می رسد که در این زمان پیشنهاد می شود رودربایستی را کاملا کنار گذاشته و تا حد امکان بخش های مختلف خودرو را چک کنید تا احتمالا خط و خش، فرو رفتگی ها، رنگ شدگی ها، قسمت های خراب و شکسته بدنه و اتاق را بتوان مشاهده کرد. همچنین بررسی وضعیت کلی لاستیک‌ها نیز در این قسمت باید انجام شود.

بررسی میزان کارکرد
هرچند كارت هاي جديد گارانتي محصولات به صورت  الكترونيكي در آمده است، اما اگر خودروی مورد نظر شما برای خرید همچنان در گارانتی شرکت تولیدکننده قرار دارد یکی از بهترین کارها مشاهده فهرست سرویس های انجام شده بر روی آن طی این مدت است ؛ در عین حال بررسی کارکرد خودرو و میزان صحت آن یکی از مواردی محسوب میشود که به کمک همین سرویس های گارانتی به خوبی قابل انجام است. نمی توان به طور قطع این مطلب را در مورد تمام خودروها بسط داد ولی اصوال خودروهای کم کارکردتر گزینه های مطلوب تری برای خرید به حساب می آیند که یکی از دلایل آن وجود پوسیدگی در مدل هایی با کارکرد بالاست.

بررسی فنی
افراد زیادی مدعی اند که خود به تنهایی قادر به تشخیص عیوب فنی خودرو هستند ولی حداقل در نیمی از موارد این ادعا نتیجه مثبتی به همراه ندارد. بنابراین توصیه می شود تا حد امكان به تنهایی به خرید یک خودروی کارکرده اقدام نکنید چرا که برآیند اطلاعات فنی دو یا چند نفر در بیشتر موارد بهتر از تصمیم گیری به تنهايي است. در عین حال اگر شرایط نیز مهیا باشد، درخواست از یک مکانیک ترجیحا آشنا برای همراهی با شما یا مراجعه به یک تعمیرگاه به منظور بررسی فنی به طور حتم اگر خودرو دچار ایراد باشد، از هزینه هایی که در آینده برای این خودرو خواهید کرد، می کاهد.

خرید طی روز
بهترین کار این است که برای خرید خودرو و به عبارت بهتر، هر كالايي، از روشنایی روز استفاده کنید چرا که تنها در این زمان است که به راحتی میتوان به بررسی بدنه خودرو با دقت بالا در خصوص خط و خش و تصادفات اقدام کرد. به هر صورت در شب به واسطه کاهش قدرت دید، خستگی خریدار و عوامل دیگر، تصميم براي خرید خودرو توصیه نمی شود.

خرید اجباری یا اختیاری
یکی از مواردی که شاید چندان به آن اهمیت داده نشود، آزادی عمل در خرید است. به بیان بهتر تصور کنید که شما به صورت کلی خودروی مورد نظر خود را بررسی کرده اید و از نظر شما مشکل خاصی قابل رویت نبوده است ولی برای اطمینان از صحت انتخاب خود و البته گفته های فروشنده تصمیم می گیرید که خودرو را برای کارشناسی بدنه و فنی به یک متخصص نشان دهید و در همین لحظه است که فروشنده چندان راغب به انجام این کار نیست و شما هم به ناچار برای در اختیار داشتن این خودرو که اتفاقا از قیمت مناسبی هم برخوردار بوده و در ظاهر نیز فاقد ایراد خاصی است، تن به خواست فروشنده می دهید. متاسفانه تجربه نشان داده که در بسیاری از موارد چنین معاملات اجباری، در نهایت به ضرر خریدار تمام می شود چرا که خودرو دارای قطعات تعویضی بدنه، شاسی کشی و… است.

بیمه
بررسی بیمه خودرو به خصوص اعتبار بیمه شخص ثالث از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که هستند برخی افراد که با نزدیک شدن زمان تمدید بیمه، فروش خودروی خود را نیز در آن ایام برنامه ریزی می کنند تا از پرداخت هزینه های بعضا سنگین این کار شانه خالی کند. بنابراین بهتر است در این موارد به صورت توافقی، هزینه بیمه میان خریدار و فروشنده تقسیم شود.

فروشنده
شاید بگویید که قصد خرید خودرو را دارید نه فروشنده آن را ! ولی همیشه رابطه مستقیمی بین یک خودرو و صاحب آن وجود دارد. بنابراین برای هر افزایش اطمینان در صحت خرید خود تا حد امکان سعی کنید که از واسطه ها برای خرید خودرو اقدام نکنید چرا که مشخص نیست شما دست چندم این معامله قرار دارید. خريد كالا از افرادي كه داراي شخصيت بالا اجتماعي هستند، ريسك كمتري نسبت به برخي افراد معلوم الحال  دارد.

آزمایش فنی
هر چند در یک زمان چند دقیقه ای و کوتاه نمی توان با سوار شدن و راندن خودرو، تمام عیب و مشکلات احتمالی آن را متوجه شد ولی به هر صورت قبل از معامله نهایی بهتر است که چند دقیقه ای در مسیرهای مختلف ( بزرگراه و خیابان های نه چندان مسطح ) رانندگی کنید تا از وضعیت کلی خودرو – از عملکرد جعبه دنده، پیشرانه، سیستم تعلیق گرفته تا میزان نفوذ صدا به داخل اتاق – آگاهی یابید.
ikcopress

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *