آخرین اخبار

وام 7 میلیونی خرید خودرو چقدر به مشتریان کمک می‌کند؟

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی گفته است افزایش وام خرید خودرو در دستور کار شورا قرار گرفته و میزان وام خرید خودرو احتمالاً دو برابر رقم فعلی خواهد شد.

به گزارش کارنت به نقل از نامه نیوز، در حالی که 20 روز از آغاز زمستان سال 93 سپری می شود رکود در بازار خودرو همچنان ادامه دارد و علی رغم افزایش حدود 60 درصدی تولید خودرو در سال جاری بازار خودرو همچنان در رکود به سر می برد.

تولید خودرو در حالی در سال 93 افزایش داشته است که بسیاری از کارشناسان علت اصلی رکود در بازار خودرو را بالا بودن قیمت خودروهای داخلی می دانند و معتقدند توان خرید خودرو از سوی مردم کاهش یافته و همین موضوع تاثیر قابل توجهی بر رکود در بازار گذاشته است.

این در شرایطی است که مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از بررسی افزایش وام خودرو در شورای پول و اعتبار خبر داده و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان افزایش وام خودرو می‌تواند به روند خرید و فروش در بازار خودرو کمک کند.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی گفته است افزایش وام خرید خودرو در دستور کار شورا قرار گرفت، آقای رئیس کل یک سری نقطه نظر و ملاحظات صحیحی در این باره داشتند که مورد ارزیابی مجدد قرار گرفت و عن قریب در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار می گیرد. همچنین میزان وام خرید خودرو احتمالاً دو برابر رقم فعلی خواهد شد.

نکته ای که باید در این زمینه به آن توجه کرد این است که وام خودرو هم اکنون 7 میلیون تومان است که با توجه به افزایش قابل توجه قیمت خودرودهای داخلی در سال های اخیر این رقم وام نمی تواند کمک قابل توجهی به خریداران بکند و به طور مثال پراید قیمتی برابر با 20 میلیون تومان دارد حال آنکه وام هفت میلیونی حدود 35 درصد قیمت این خودرو را پوشش می‌دهد و مابقی توسط مشتری باید نقدا پرداخت شود.رایطی است که در دیگر کشورها جهت رونق صنعت خودرو و چرخش گردونه اقتصاد، دولت‌ها یا خودروسازان 70 درصد هزینه خودرو را تقبل می‌کنند، البته در کشورهایی همچون ایالات‌متحده آمریکا خودروسازان بدون اخذ بهره یا سود از مشتری، تمامی قیمت خودرو را تقسیط کرده و خریدار می‌تواند بدون پرداخت اولیه، خودرو مورد نظر خود را با تقسیط چندین ساله دریافت کند.

اما در حالی بازار خودرو در ماه های اخیر در رکود به سر می برد که اگر افزایش وام خرید خودرو در شورای ژول و اعتبار تصویب شود به طور حتم بازار شرایط بهتری پیدا خواهد کرد و می تواند به از بین رفتن رکود در بازار کمک کند.

به نظر می رسد افزایش وام خودرو به 15 میلیون تومان تا حدود زیادی قطعی شده است و در آینده نزدیک تصویب خواهد شد، اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که آیا سیستم بانکی کشور توانایی پرداخت وام 14 میلیون تومانی خرید خودرو را دارد یا خیر.

در جدول زیر میزان تامین قیمت خودرو از طریق تسهلات 7 میلیون تومانی آمده است:

خودرو

قیمت خودرو

درصد تامین قیمت از طریق وام

تندر 90

37 میلیون و 500 هزار تومان

18 درصد

پِژو 206

33 میلیون و 500 هزار تومان

21 درصد

پژو پارس

34 میلیون و 900 هزار تومان

20 درصد

پژو 405

29 میلیون و 700 هزار تومان

23 درصد

پراید 111

20 میلیون و 500 هزار تومان

34 درصد

تیبا

25 میلیون و 300 هزار تومان

27 درصد

پراید 131

20 میلیون و 300 هزار تومان

33 درصد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *