آخرین اخبار

هزینه دودی کردن شیشه خودرو؟

تا چه حد می‌توانید دید به داخل خودرو شخصیتان را محدود کنید؟ پرده تیره یا شیشه تیره کدام یک را برای این کار انتخاب می‌کنید؟ پلیس نصب هر گونه پرده تیره و استفاده از شیشه دودی که مانع از دید به داخل خودرو شود را ممنوع اعلام کرده است. درحالی که فروشندگان برای نصب شیشه دودی با درصد‌بندی درجه تیرگی شیشه‌ها می‌گویند: دودی کردن شیشه تا 30درصد برای آقایان و 40درصد برای بانوان مجاز است. این گفته فروشندگان درحالی است که پلیس مساله تیرگی شیشه‌ها را درصدی نمی‌داند و تنها قابل دید بودن داخل خودروها را مهم می‌داند یعنی تا حدی که از داخل خودرو بیرون قابل دید باشد و از بیرون خودرو داخل خودرو قابل رویت باشد. با این حال مساله تیرگی شیشه‌های خودروها موضوعی است که برای برخی مهم و برخی دیگر جذاب است. اغلب مردم شیشه‌های دودی را باعث جذاب‌تر شدن خودرو خود می‌دانند و تنها انگیزه آنها از دودی کردن شیشه‌های خودرو زیباتر شدن خودرو شخصی است. درحالی که برخی دیگر با دودی کردن شیشه خودرو خود می‌خواهند خود و سرنشین‌های آن را از معرض نور شدید آفتاب در امان قرار دهند. به هر حال شیشه‌های دودی دارای درصد تیرگی هستند که در شهر‌های مختلف این درصد بالا و پایین می‌شود.پلیس راهنمایی و رانندگی محدودیت‌هایی دارد که گفته می‌شود این محدودیت‌ها به دلیل مسایل امنیتی و برای کاهش و پیش‌گیری از جرایم است. برای مثال در تهران این تیرگی حداکثر تا 40درصد محدود شده و در شهرهای جنوبی ایران تا 100درصد مجاز است و دلیل نامحدود بودن تیرگی شیشه در شهرهای جنوبی شدت آفتاب و گرمای زیاد است. البته برای خودروهای سیاسی و دیپلماتیک از برچسب‌های با درصد بالاتری استفاده می‌کنند. برچسب‌های دودی باجنس‌های مختلف در بازار عرضه می‌شوند.این برچسب‌ها از کشورهای مختلف مثل چین، امریکا، آلمان، تایلند، تایوان و… با قیمت‌های مختلف به فروش می‌رسند. برچسب‌های شیشه دودی با قیمت‌هایی حدود 100هزار تومان به بالا به فروش می‌رسند. فروشندگان لوازم جانبی خودرو می‌گویند: برچسب‌های دودی دارای جزییاتی هستند که معمولا با این حروف UV3M نشان داده می‌شوند که این حروف به معنی شفافیت بالا، ضدخش بودن، دارای UV400 است که همان اصطلاحی است که شاید در عینک آفتابی‌فروش‌ها شنیده باشید.

ضد خش

ضد خش بودن یکی از وی‍ژگی‌هایی است که در برخی از این برچسب‌های دودی که روی شیشه‌های خودرو نصب می‌کنند، وجود دارد. این به معنی آن است که با خراش یا برخورد با شی خارجی اثر دودی بودن برچسب از بین نمی‌رود درحالی که فروشندگان هنگام نصب بر اساس قیمت‌های پیشنهادی این ویژگی را نیز یادآور می‌شوند.

یو وی 400

Ultraviolet یا به اختصار UV دامنه موجی است در گستره امواج الکترومغناطیسی با دامنه طول موجی کوتاه‌تر از نور مریی ولی بلند‌تر از پرتو X است. شیشه معمولی در مقابل UVA فاقد مقاومت است و آن را به راحتی از خود عبور می‌دهد. درحالی که شیشه‌های400 UV از چشمان شما در مقابل اشعه فرابنفش محافظت می‌کنند. این استاندارد شامل محافظت از اشعه‌های UV-A,UV-B,UV-که باید 100درصد باشد همان UV400 است. تفاوت اصلی این شیشه‌ها با شیشه‌های بی‌رنگ در جذب اشعه فرابنفش است. این اشعه به علت انرژی زیاد موجب آسیب دیدن قطعات داخل خودرو و حتی ترک خوردگی و رنگ پریدگی قسمت‌های داخلی خودرو می‌شود. با جلوگیری از تابش آن به داخل می‌توان طول عمر بخش‌های داخلی را افزایش داد.

گارانتی

برخی از این برچسب‌ها دارای گارانتی هستند که در صورت لایه‌برداری شدن و در برابر ضدخش بودن و یو وی تضمین و گارانتی می‌شوند.

قیمت

هزینه دودی کردن شیشه انواع خودرو با برچسب ضد خش تایوانی به این ترتیب است. پژو 206، پراید، پژو پارس، پژو 405، مزدا 323 و‌ام وی ‌ام 140هزار تومان و مزدا 3، کیا کادنزا، اپتیما،

بنزC، بنز E، سوناتا و آزرا: 170هزار تومان و لکسوس، بنز,S نیسان تینا و خودروهای شاسی بلند 2 در و انواع مدل‌های SUV، لندکروز،

BMW x6 و شاسی بلندهای 4 در 200هزارتومان است. لازم به ذکر است، فروشندگان با درخواست شما برای دودی کردن شیشه خودرویتان با هر درصدی مخالفت نمی‌کنند اما شما باید تیرگی که از سوی پلیس مجاز است، دقت داشته باشید و نکته مهم دیگری که در دودی کردن شیشه، هرچقدر شیشه دودی‌تر باشد دید شما را در شب محدود‌تر می‌کند مانند اینکه هنگام شب عینک آفتابی بزنید. این مساله بیشتر هنگام نگاه کردن به عقب و نگاه کردن به آینه‌های بغل مشهود است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *