آخرین اخبار

معرفی ۳ خودرو‌ دهه نودی که برای دریفت مناسب هستند

ارکان زیادی وجود دارند که یک خودرو را برای یک رانندگی لذت‌بخش آماده می‌کنند که یکی از آنها وجود محور فعال عقب در خودرو است. خودروهای دیفرانسیل عقب با توجه به تقسیم وزن عمدتا بهتر نسبت به دیفرانسیل جلوها، در صورتی که از یک زیربندی مناسب به همراه یک پیشرانه نسبتا قدرتمند بهره ببرند، بهترین گزینه‌ها برای تامین لذت آخر هفته ماشین‌بازان هستند.

سر دادن بخش عقب خودرو و کنترل آن در حالت سر خوردن متوالی، هنری است که آن را تحت عنوان دریفت می‌شناسیم. اما هرچند که بسیاری از افراد حتی با خودروهای دیفرانسیل جلو نیز اقدام به اسلایدینگ (سُر خوردن) می‌کنند، اما زمانی دریفتی اصولی انجام داده‌ایم که محور فعال در عقب یا نهایتا هر چهار چرخ قرار گرفته باشد و حین سُر‌خوردن، با هُل دادن چرخ‌ها از عقب، خودرو را کنترل کنیم. اما با توجه به اینکه عمده خودروهای دیفرانسیل عقب و مناسب دریفت موجود در ایران قیمت‌های چند صد میلیون تومانی دارند، در این مطلب به سراغ 3 دهه نودی مناسب برای دریفت خواهیم رفت که قیمت چندان بالایی هم ندارند.

نیسان آلتیما
چیزی که در بازار ایران تحت عنوان نیسان آلتیما به فروش رسید، در بازار جهانی با نام سِفیرو (Cefiro) به فروش می‌رسید. این سدان سایز متوسط خانوادگی که ابعاد بزرگ‌تری در قیاس با ب‌ام‌و E36 دارد، یکی دیگر از خودروهای بسیار محبوب در بین دریفترها‌ست؛ چرا‌که پلت‌فرم این محصول با نیسان اسکای‌لاین R32 یکسان بوده و به همین خاطر جای کار زیادی برای شخصی‌سازی دارد. البته جالب است بدانید که آلتیمای موجود در ایران که با پسوند A31 شناخته می‌شود، در واقع پدر ماکسیمایی است که توسط پارس خودرو به بازار عرضه می‌شد و ماکسیمای موجود در ایران نیز در بازار جهانی تحت عنوان سِفیرو A33 شناخته می‌شود. این خودرو با موتورهای 4 و 6 سیلندر و گیربکس‌های اتوماتیک و دستی در ایران حضور دارد و قیمت آن بسته به میزان تمیزی، قوای فنی، امکانات و… بین 20 الی 40 میلیون متغیر است.

تویوتا کریسیدا
در بین دهه نودی‌هایی که در بازار ایران حضور دارند، کریسیدا حکم یک پیرمرد با‌ابهت را دارد که گاهی اوقات هم پایه شیطنت است! بدین ترتیب اگر قصد دارید هر از گاهی دُم خودرو‌ دهه نودی خود را اندکی سُر دهید، کریسیدا می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که این خودرو برعکس دو گزینه بالاتر، خلق و خوی چندان اسپرتی ندارد و بیشتر گزینه‌ای خانوادگی است اما در صورت انتخاب نسخه 6 سیلندر یا تملک یک نمونه 4 سیلندر دنده‌ای بسیار سر حال، کریسیدا هم می‌تواند بر سر پیچ‌ها میزان ترشح آدرنالین شما را افزایش دهد. البته این خودرو در بین ژاپنی‌بازان سراسر دنیا طرفداران خاص خودش را دارد و تا حدودی لوازم افترمارکت مناسب هم برای آن یافت می‌شود. ضمن اینکه اگر قصد تعویض موتور و آماده‌سازی خودرو برای دریفت حرفه‌ای را داشته باشید هم کریسیدا حرف‌هایی برای گفتن خواهد داشت. کریسیدا را می‌توان با بودجه‌ای در حدود 15 الی 30 میلیون تومان خریداری کرد و به همین خاطر خودرو‌ مقرون‌به‌صرفه‌ای محسوب می‌شود.

ب‌ام‌و سری3 نسل سوم
نسل سوم سری3 را تحت عنوان اتاق E36 می‌شناسیم که در انواع کوپه، کابریو و سدان در بازار ایران حضور دارد. البته این محصول هم همچون هر خودرو‌ دیگر موجود در ایران، عمدتا با نسخه سدان به بازار کشورمان راه یافته‌ و اگر قصد خرید نمونه‌های نسبتا کمیاب کروک و کوپه آن را داشته باشید، با برچسب‌های قیمتی هنگفتی مواجه خواهید شد. E36 سدان که عمدتا با مدل 316i در بازار کشورمان حضور دارد، یک خودرو‌ کامپکت با ابعادی نه‌چندان بزرگ است که زیربندی و ساختار کلی بسیار خوبی برای دریفت دارد که البته اگر نمونه 316i از نظر قوای پیشرانه شما را راضی نمی‌کند، نسخه‌های کمیاب‌تر 320i یا 325i این خودرو را نیز می‌توانید پیدا کنید. همچنین با توجه به اینکه لوازم افترمارکت چه در بخش فنی و چه ظاهری برای این خودرو در بازار کشور و جهان فراوان است، اگر بودجه یاری کند می‌توان بر اساس E36 یک خودرو‌ شخصی‌سازی‌شده بسیار زیبا داشت. در بازار فعلی می‌توان E36 سدان را با 30 الی 50 میلیون تومان خریداری کرد و این در حالی است که نسخه‌های خاصی مثل معدود نمونه‌های M3 واقعی یا نمونه‌های کروک، قیمتی بسیار بالاتر دارند.

نویسنده:معید حمیدی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *