قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / نگاهی به بهترین گزینه‌های موجود در بازه قیمتی ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان

نگاهی به بهترین گزینه‌های موجود در بازه قیمتی ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان

در بررسی وب‌سایت‌های خرید و فروش آنلاین خودرو سراغ بازه قیمتی ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان رفته‌ایم. در این محدوده گزینه‌های متعددی شامل ‌هاچ‌بک‌ها، سدان‌ها و کراس‌اوورهای مختلف به چشم می‌خورد که هرکدام می‌تواند موردقبول عده‌ای از مردم باشد. اما سوالی که وجود دارد این است که میان انبوه گزینه‌های موجود، کدام خودروها بیشتر از بقیه ارزش خریدن دارند؟!

در ادامه تلاش کرده‌ایم با در نظر گرفتن جمیع جهات پاسخی مناسب برای این سوال همیشگی بیابیم.

هیوندای جنسیس کوپه


در حال حاضر سایت‌های خرید و فروش خودرو برای مدل‌ 2011 و بعضا‌ 2010 جنسیس کوپه با کارکرد حداکثر 80 هزار کیلومتر رقمی بین 130 و 146 میلیون تومان در نظر می‌گیرند. این رقم در نمونه‌های کارکرد بالا یا رنگ‌شده‌‌ مدل 2010 به حدود 105 تا 128 میلیون تومان می‌رسد. جنسیس کوپه با آن چهره جذاب و اغراق‌آمیز، قلب 3.8 لیتری 306 اسب بخاری و 360 نیوتن‌متری، شتاب اولیه 6 ثانیه‌ای و البته مصرف سوخت ترکیبی 12.5 لیتر کاملا‌ به درد جوانانی می‌خورد که یک کوپه اسپرت با تجربه رانندگی هیجان‌انگیز می‌خواهند و با مسائلی مثل مصرف سوخت بالا و احتمال ایراد فنی در جعبه‌دنده کنار می‌آیند.

کیا سراتو YD

سراتو دیگر سدان جذاب کره‌ای است که البته در کلاس کامپکت جای گرفته و از پیشرانه 2 لیتری 152 اسب بخاری و 194 نیوتن‌متری با مصرف سوخت ترکیبی حدود 7.2 لیتر استفاده می‌کند. این خودرو یکی از گزینه‌های محبوب سایت‌های مختلف بوده و در مدل 2016 و 2017 با کارکرد حداکثر 40 هزار کیلومتر و بدنه سالم بین 140 و 148 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. مدل 2015 و بعضا‌ 2016 کارکرد بالا بسته به شرایط مختلف 130 تا 140 میلیون تومان قیمت داشته و در نهایت مدل‌ 2014 با متوسط بهای 120 میلیون تومانی خرید و فروش می‌شود. سراتو YD علاوه بر چهره جذاب و علی‌رغم کاستی‌هایی همچون سواری نسبتا‌ خشک، ماندگاری نه‌چندان خوب و بازار دست دوم نسبتا‌ کم‌رونق، از کشش و شتاب مناسب، کیفیت قابل‌قبول متریال داخلی و صندوق بار جادار سود می‌برد و می‌تواند مرکب مناسبی برای جوانان و خانواده‌های کم‌جمعیت باشد.

پژو 2008


2008 یکی از تازه‌واردهای این محدوده قیمتی بوده و مدل‌ 96 صفر‌کیلومتر یا با کارکرد ناچیز آن با بودجه 125 تا 130 میلیون تومانی قابل خریداری است. این خودرو که لقب کوچک‌ترین کراس‌اوور پژو را به دوش می‌کشد سه برگ برنده مهم یعنی به‌روز بودن، اصالت اروپایی و تجهیزات و امکانات مناسب دارد و در عوض از چهار چرخ محرک نبودن، فضای ناکافی ردیف عقب و صندوق بار کوچک (360 لیتر) رنج می‌برد. در بخش فنی نیز برای بازار کشورمان به پیشرانه 1.6 لیتری توربو با قدرت و گشتاور به ترتیب 163 اسب بخار و 240 نیوتن‌متر تجهیز شده که در 100 کیلومتر ترکیبی به حدود 7 لیتر بنزین احتیاج دارد. در مجموع می‌توان گفت پژو 2008 مناسب تمامی سنین و به‌طورکلی کسانی است که یک کراس‌اوور جمع‌وجور و امروزی برای استفاده شهری و روزمره می‌خواهند.

کیا اُپتیما TF


اگر در سایت‌های خرید و فروش خودرو دنبال یک سدان اندازه متوسط کارکرده می‌گردید به اُپتیما TF (نسل قبلی) هم فکر کنید. زیر کاپوت این خودرو پیشرانه 2.4 لیتری تنفس طبیعی با توان و گشتاور به ترتیب 170 اسب بخار و 224 نیوتن‌متر آرمیده که در 100کیلومتر ترکیبی 8.5 لیتر بنزین مصرف کرده و شتاب اولیه 9.5 ثانیه‌ای را به ارمغان می‌آورد. هم‌اکنون مدل 2014 و 2015 اُپتیما با یک یا دو لکه رنگ روی بدنه و کارکردهای مختلف بیش از 140 میلیون تومان قیمت دارند. مدل‌های 2013 با کارکرد حدود 100 هزار کیلومتر و شاید یک لکه رنگ نیز با بودجه 130 تا 140 میلیونی قابل خریداری هستند. همچنین بعضا‌ نمونه‌هایی از مدل 2012 با تعمیرات گسترده یا کارکرد بالا و برچسب قیمتی 115 تا 128 میلیون تومانی هم به چشم می‌خورند. از نقاط قوت این سدان کره‌ای می‌توان به امکانات قابل‌قبول، مصرف سوخت نسبتا‌ اقتصادی و استهلاک پایین‌تر در مقایسه با هیوندای سوناتا و از نکات منفی آن می‌توان به طراحی ظاهری نه‌چندان زیبا، فضای به نسبت تنگ ردیف عقب و لوازم یدکی گران و کمیاب اشاره کرد.

سانگ‌یانگ تیوولی


در حال حاضر تیپ‌های مختلف مدل 2017 تیوولی با بدنه سالم و کارکرد صفر تا حداکثر 20 هزار کیلومتر، 120 تا 130 میلیون تومان می‌ارزند. این رقم در مدل 2016 و کارکردهای بالاتر افت قابل توجهی را تجربه کرده و به 100 تا 115 میلیون تومان کاهش می‌یابد. این کراس‌اوور کره‌ای همواره بازار دست دوم پررونقی داشته و به امکانات ایمنی و رفاهی بسیار خوب و جعبه‌دنده سریع و باهوش خود می‌نازد (ساخت Aisin ژاپن)، اما متأسفانه در بحث کشش و شتاب اولیه، کیفیت سواری و حجم صندوق عقب حرفی برای گفتن ندارد. نیروبخش آن نیز بلوک 1.6 لیتری تنفس طبیعی با خروجی 128 اسب بخار و 160 نیوتن‌متر است که ثبت شتاب اولیه طی 12 ثانیه و سقف سرعت 170 کیلومتر بر ساعت را ممکن می‌سازد. در کُل اگر دنبال یک کراس‌اوور شهری در محدوده 100 میلیون تومان می‌گردید و خیلی روی مسائلی همچون چابکی و چالاکی حساس نیستید، تیوولی گزینه قابل تأملی به نظر می‌رسد.

آلفارومئو جولیتا


جولیتا به‌عنوان خاص‌ترین ‌هاچ‌بک بازار کشور در مدل 2015 (و تعداد بسیار کمی مدل 2016) با کارکرد حداکثر 50‌هزار کیلومتر بین 140 تا 150 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. این رقم در مدل 2014 یا نمونه‌های با کاکرد بالاتر به 130 میلیون یا کمتر نیز می‌رسد. همچنین اگر مشکلی با کارکرد بسیار بالا و تعمیرات بدنه ندارید با بودجه زیر 120 میلیون تومان هم می‌توانید صاحب جولیتا شوید. این ایتالیایی جذاب از قلب 1.4 لیتری با 170 اسب بخار قدرت و 250 نیوتن‌متر گشتاور نیرو می‌گیرد و ضمن مصرف سوخت ترکیبی 5.8 لیتر طی 7.7 ثانیه از ایست کامل به مرز 100کیلومتر بر ساعت می‌رسد. از نکات مثبت آن می‌توان به امکانات بسیار خوب، مصرف سوخت کم، چابکی سواری و کیفیت بالای ساخت و متریال داخلی اشاره کرد؛ حال آنکه معایبی نظیر هزینه نگهداری بالا، بازار دست دوم ضعیف، کمبود قطعات و فضای کم ردیف عقب و صندوق بار هم دارد. در مجموع باید گفت آلفارومئو جولیتا دقیقا‌ مناسب کسانی است که دنبال یک خودروی جمع‌وجور خاص می‌گردند و برای داشتنش حاضرند مشکلات گفته‌شده را به جان بخرند.

تویوتا پریوس


اگر با بودجه 100 تا 150 میلیونی دنبال یک خودروی کم‌مصرف، اقتصادی، جادار و خانوادگی می‌گردید و به مسائلی همچون محیط زیست و آلودگی هوا اهمیت می‌دهید، بی‌شک تویوتا پریوس انتخاب شما خواهد بود؛ البته به شرطی که با ظاهر نازیبا، امکان افزایش هزینه‌های نگهداری در طول زمان و عدم وجود مکانیک ماهر مشکلی نداشته باشید. این سدان پاک ژاپنی با تکیه بر یک مجموعه‌ هایبرید برقی-بنزینی شامل بلوک 1.8 لیتری بنزینی و موتور برقی 600 ولتی 121 اسب بخاری (توان مجموع) و جعبه‌دنده E-CVT، در 100 کیلومتر ترکیبی حداکثر 4‌لیتر بنزین می‌سوزاند و در هر کیلومتر تنها 76 گرم دی‌اکسید کربن آزاد می‌کند! همچنین داخل کابین فضای کافی برای یک خانواده بزرگسال چهار‌نفره دارد. در حال حاضر، مدل 2016 پریوس در تیپ‌های مختلف و با کارکرد صفر تا حداکثر 20 هزار کیلومتر 140 تا 150 میلیون تومان می‌ارزد. همچنین تعداد معدودی از نسل قبلی (سوم) آن وارد کشور شده که در شرایط خوبی به سر می‌برند و حدود 135 میلیون تومان خرید و فروش می‌شوند.

هیوندای سوناتا YF


نسل ششم سوناتا که به CLS کره‌ای معروف بود، علی‌رغم نقاط ضعفی مثل فضای ناکافی ردیف عقب، جعبه‌دنده نه‌چندان هوشمند، کشش و شتاب به نسبت ضعیف و سواری خشک، با تکیه بر مواردی همچون تجهیزات ایمنی و رفاهی مناسب و طراحی داخلی ارگونومیک محبوبیت خوبی به‌دست آورد و بازار دست دوم آن تا به امروز همواره پررونق بوده است. هم‌اکنون مدل 2014 سوناتا با کارکرد حداکثر 100 هزار کیلومتر، بودجه‌ای 140 تا 150 میلیونی می‌طلبد که در نمونه‌هایی با لکه رنگ یا کارکرد بالاتر کاهشی 5 میلیون تومانی را تجربه خواهد کرد. مدل‌های 2013 به پایین نیز با کارکرد متوسط 100 هزار کیلومتر و بدنه سالم 120 تا 135 میلیون تومان قیمت دارند. گفتنی است قوای محرکه این خودرو از قلب 2.4 لیتری 177 اسب بخاری و 228 نیوتن‌متری تأمین می‌شود و در 100کیلومتر ترکیبی 8 لیتر بنزین می‌سوزاند. در مجموع هیوندای سوناتا به‌عنوان یک سدان چهارنفره اندازه متوسط، تقریبا‌ تمامی اقشار و سنین جامعه را جذب کرده و اینطور نیست که تنها به درد قشر خاصی بخورد.

هیوندای الانترا AD؛ تازه‌وارد جذاب

نسل جدید هیوندای الانترا که با کد AD شناخته می‌شود، یکی از به‌روزترین گزینه‌های موجود در محدوده قیمتی 100 تا 150 میلیون تومان است. این سدان کره‌ای از پیشرانه‌ 4 سیلندر 16 سوپاپ MPI (پاشش چند‌نقطه‌ای سوخت به درون منیفولد ورودی) با حجم دقیق 1999 سی‌سی و توان و گشتاور به ترتیب 152 اسب بخار در 6200 دور بر دقیقه و 192 نیوتن‌متر در 4000 دور بر دقیقه استفاده می‌کند و ضمن مصرف سوخت ترکیبی حدود 7.5 لیتر و با تکیه بر باک 50 لیتری، می‌تواند تا سقف سرعت 202 کیلومتر بر ساعت پیش برود.
الانترای جدید طراحی خارجی و داخلی بسیار جذابی داشته و از تجهیزات ایمنی و رفاهی بسیار خوبی شامل ورود بدون کلید + دکمه استارت، فرمان برقی تلسکوپی، ترمزهای دیسکی چهار چرخ (در جلو خنک‌شونده)، گرمکن صندلی‌های جلو و عقب، سردکن صندلی‌های جلو، تنظیم گودی کمر صندلی راننده، گرمکن غربیلک فرمان، تهویه مطبوع دوگانه خودکار، چراغ روشنایی در روز، حسگر نور و باران، کامپیوتر سفری، کنترل سیستم صوتی و مکالمه تلفنی از روی غربیلک فرمان، سامانه هشدار فشار باد لاستیک‌ها، ترمز ضد‌قفل (ABS)، کنترل پایداری الکترونیکی (ESC)، حسگر پارک جلو و عقب، دوربین دید عقب، سانروف، سیستم صوتی اینفینیتی (Infinity) با 6 بلندگو و ساب‌ووفر، آینه‌های جانبی تمام برقی، 7 کیسه هوا، کروز کنترل و هشدار نقاط کور اطراف خودرو (BSD) سود می‌برد اما از طرفی برای داشتنش باید با مواردی مثل فضای نسبتا‌ کم ردیف عقب، قیمت بالا و کمبود نسبی لوازم یدکی کنار بیایید.
در حال حاضر الانترا 2017 صفر‌کیلومتر با بدنه سالم در سایت‌های مختلف بهایی حدودا‌‌ 145 میلیون تومانی دارد که با کارکرد حداکثر 10 هزار کیلومتری به 138 تا 140 میلیون تومان کاهش می‌یابد. اگر دنبال یک سدان جمع‌وجور جذاب، ایمن و به‌روز می‌گردید و با خرج سقف بودجه‌تان مشکلی ندارید حتما نگاهی همه‌جانبه و به‌اصطلاح خریدارانه به الانترا AD بیندازید.

کلام آخر
علاوه بر موارد بالا، در محدوده قیمتی 100 تا 150 میلیون تومان گزینه‌های دیگری همچون تویوتا کمری GLX، سوزوکی ویتارا، سانگ‌یانگ رکستون، نیسان جوک، رنو کپچر، اِم‌جی GS، سانگ‌یانگ کایرون، هیوندای توسان، تویوتا کرولا، سانگ‌یانگ کوراندو، دی‌اِس 3، میتسوبیشی لنسر و رنو فلوئنس E4 هم وجود دارند که بنا به دلایلی مثل کارکرد بسیار بالا، قیمت بسیار زیاد، لوازم یدکی کمیاب، عدم محبوبیت میان مردم، هزینه نگهداری بالا، مصرف سوخت زیاد، ظاهر نازیبا و… سهم کمتری از بنگاه‌های اینترنتی را به خود اختصاص داده و بیشتر به درد خریداران خاص می‌خورند تا عموم مردم. در نهایت این کاملا بستگی به خریدار دارد که با توجه به بودجه، شرایط و ملاک‌های شخصی‌اش سراغ کدام گزینه برود.

 

عصر خودرو

یک دیدگاه

  1. درود
    خیلی عجیب بود که در این لیست نامی از مزدا3 برده نشده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *