خانه / آخرین اخبار / وضعیت مبهم کیا در بازار

وضعیت مبهم کیا در بازار

با اینکه شرکت اطلس خودرو به عنوان نماینده رسمی کیا کره جنوبی در ایران شناخته می شود، ولی چند وقتی است که اجازه واردات خودرو به کشور را ندارد و سازمان ثبتارش نام او و خودروهای کیا را از لیست خارج کرده است.

با نگاهی بیشتر به این مسئله می توان فهمید که چند وقتی است گروه سایپا مذاکرات خود را با کیاموتورز آغاز کرده اند و می خواهند به عنوان تنها نماینده این برند کره ای در ایران شناخته شوند. در حال حاضر سایپا قرارداد مونتاژ کیا سراتو نسل قدیم را در ایران پیش گرفته است و حال به دنبال آن بوده تا بتواند محصولات به روز و جدید این نشان تجاری پرفروش را داشته باشد.
برخی خبرها حاکی از آن است که در صورت عقد قرارداد کیا و سایپا، سراتو نسل جدید به خط تولید این شرکت می آید و جایگاه سراتو قدیم را اشغال می کند. حال اتفاقی که در این میان افتاده به خاطر برخی مذاکرات و دلایل، واردات کیا به کشور به حالت تعلیق درآمده و چند ماهی است که دیگر خودروهای کیا به لیست وارداتی ها اضافه نمی شوند. همین مسئله باعث شد تا قیمت بازار آزاد محصولات کیا افزایش پیدا کند و از طرفی تهیه برخی نسخه های آن در بازار سخت و غیر ممکن باشد. به عنوان مثال امروز خرید نسخه صفر کیلومتر و فول آپشن کیا پیکانتو کاری سخت است و اگر هم در نمایشگاه خودرویی موجود باشد، معمولا قیمتی بیش از ۸۲ میلیون تومان را دارد. یا کیا سراتو فیس لیفت ۲۰۱۷ که با بهای کمتر از ۱۴۰ میلیون تومان معامله می شد، به تازگی عدد ۱۴۸ میلیون تومان را هم به خود دیده و نسخه فول آپشن آن کمتر در بازار دیده می شود.
سورنتو هم به عنوان یکی از اصلی ترین بازیکنان کیا در بازار ایران به خاطر لغو واردات قیمت ۲۷۰ میلیون تومان را تجربه می کند و نسخه های میانی آن با عددی بیش از ۲۴۰ میلیون تومان در بازار حضور دارند. همچنین نبود اپتیما JF هم باعث شده تا بسیاری از خریداران این سبک از خودروها، به سراغ هیوندای سوناتا و رنو تلیسمان بروند. در حال حاضر اپتیما فول آپشن قیمتی بیشتر از ۲۰۵ میلیون تومان را در بازار دارد و این در حالی است که چندی پیش با قیمت کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان هم معامله می شد. حضور رقبای جذاب برای محصولات کیا هم باعث شد تا در این مدت مشتریان به سمت رقبا بروند و بازار آن ها را داغتر کنند. پیش بینی می شود که اگر سایپا قرارداد با کیا را امضا کند، در قدم اول برخی خودروهای آن را به صورت وارداتی به بازار بفرستد تا بهترین استفاده را از شرایط بازار داشته باشد.

روزنامه دنیای خودرو

1 دیدگاه

  1. این خبر که قدیمی بود چون برند کره – آمریکایی هست افراد بیفکر مذاکرات را قطع کردند و بزودی سراتو هم از خط تولید خارج و هیوندا اکسنت بجاش می آید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

لیست قیمت جدید کلیه محصولات ایران خودرو – تیرماه 97

از تاریخ شنبه مورخ 97/04/02 کلیه محصولات ایران خودرو با قیمت‌های ذکر شده در جدول ...