خانه / آخرین اخبار / ۳۵ توصیه مفید برای کاهش مصرف بنزین

۳۵ توصیه مفید برای کاهش مصرف بنزین

با عمل به توصیه‌های زیر می توانید در مصرف سوخت خودروی خود صرفه جویی کنید.

۱- با سرعت نرانید. اگر با سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنید می‌توانید ۲۱ درصد بیشتر از زمانی پیش بروید که با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت می‌رانید.

۲- هرچه می‌توانید وسایل کمتری در ماشین خود بگذارید. هرچه ماشین سبک‌تر باشد کمتر بنزین مصرف می‌کند.

۳- طوری برنامه ریزی کنید که مجبور نشوید برای به موقع رسیدن سریع رانندگی کنید.

۴- وقتی ماشین را روشن می‌کنید لازم نیست بیش از ۳۰ ثانیه درجا کار کند. ماشین‌های جدید طوری طراحی شده‌اند که حتی در هوای سرد می‌توانند بلافاصله راه بیفتند.

۵- اگر باید بیش از ۳۰ ثانیه بایستید نگذارید ماشین درجا کار کند. برای کاهش مصرف سوخت بهتر است موتور را خاموش کنید و بعداً دوباره آن را روشن کنید.

۶-فشار پایتان را روی پدال گاز تغییر ندهید. سعی کنید تاجایی که ممکن است با گاز یکسان برانید.

۷- باد چرخ‌ها را همیشه تنظیم کنید؛ به خصوص وقتی هوا سرد می‌شود یا در جاده با سرعت بالا می‌رانید حتماً برای تنظیم باد مراجعه کنید.

۸- تا جایی که می‌شود تهویه هوا را روشن نکنید به جای آن شیشه‌ها را پایین بکشید.

۹- «تیک آف» نکنید. وقتی ماشین را روشن می‌کنید خیلی آرام پدال گاز را فشار بدهید.

۱۰- از ترمزهای ناگهانی بپرهیزید. هرجا که امکان دارد مثلاً در بعضی چراغ قرمزها از خیلی قبل پایتان را از روی گاز بردارید و ماشین را خلاص کنید تا ماشین خود به خود و آرام آرام بایستد.

۱۱- وسایل اضافی را که موجب ایجاد مقاومت در برابر باد می‌شوند بردارید. مثلاً باربند یا باربند اسکی را در زمانی که به آنها احتیاج ندارید باز کنید.

۱۲- حواستان را جمع کنید که حتماً پیش از حرکت ترمزدستی را بخوابانید.

۱۳-هیچ وقت پیش از خاموش کردن ماشین گاز ندهید. این کار هم موجب هدر رفتن بنزین
می شود و هم باعث فرسوده شدن سیلندرها.

۱۴- پیش از راه افتادن و در مسیرهای درون شهری به رادیو پیام گوش بدهید و وارد راه‌هایی که بسته یا پرترافیک است نشوید.

۱۵- در باک بنزین خود را وارسی کنید که خوب بسته بشود.

۱۶- هرچه زودتر به دنده‌های سبک بروید. اگر ماشین دنده اتوماتیک دارید یک ثانیه زودتر پایتان را از روی پدال گاز بردارید.

۱۷- وقتی می‌بینید دارید از ماشینی سبقت می‌گیرید این کار را هرچه سریع‌تر انجام بدهید..معطل نکنید.

۱۸- تنظیمات ماشین را ماه به ماه وارسی کنید تا زیادی سوخت مصرف نکند.

۱۹- هرچندوقت یک بار ترمزهای ماشین را وارسی کنید و اگر لازم بود آنها را تنظیم کنید. اگر ترمز کاملاً تنظیم نباشد مقاومت زیاد و سوخت بیشتری مصرف می‌شود.

۲۰- موقع خرید خودرو تاجایی که نیازتان اجازه می‌دهد سعی کنید خودروی کوچک‌تری انتخاب کنید. هرچه خودرو کوچک‌تر و بالطبع سبک‌تر باشد بنزین کمتری مصرف می‌کند.

۲۱- در انتخاب خودرو ماشین‌هایی که مجهز به لوازم پرمصرف هستند را کنار بگذارید؛ تهویه مطبوع، لوازم برقی مانند شیشه برقی یا قفل مرکزی و دنده اتوماتیک از این دسته خودروها هستند.

۲۲- اگر در شهری با آب و هوای گرم زندگی می‌کنید خودرویی با رنگ روشن خریداری کنید و تودوزی آن را هم روشن انتخاب کنید تا نور و گرما را بازبتاباند. شیشه‌های مات هم از گرم شدن داخل ماشین جلوگیری می‌کند.

۲۳- از لاستیک‌های رادیال استفاده کنید تا اصطکاک کمتری بین تایر و جاده ایجاد بشود.
۲۴- موقع رانندگی بگذارید چشمتان بیش از پایتان حرکت کند. از دور مراقب چراغ قرمزها و سایر موانع باشید تا لازم نباشد یکباره ترمز بگیرید.

۲۵- فرمان اتومبیل را ثابت نگه دارید البته تا جایی که ممکن است. هرقدر خط عوض کنید و در عرض خیابان حرکت کنید خودروی شما مسافت بیشتری می‌پیماید و بنزین بیشتری هم
می سوزاند.

۲۶- باک ماشین را زیادی پرنکنید چون ممکن است سرریز بشود یا در سربالایی‌های تند چکه کند.

۲۷- زمستان‌ها تایر خودروی خود را با تایرهای یخ شکن جایگزین کنید یا اینکه با کمترین برفی که آمد زنجیر چرخ ببندید. درغیراین صورت موتور ماشین بیشتر کار می‌کند و بنزین بیشتری می‌سوزاند.

۲۸- وقتی از دور می‌بینید که جاده سربالایی می‌شود پیش از آنکه به آن برسید سرعت بگیرید و وقتی روی شیب هستید سرعت تان را همان اندازه حفظ کنید. اگر در سربالایی گاز بدهید بنزین خیلی زیاد مصرف می‌شود.

۲۹- فیلتر هوا را زودبه زود وارسی کنید و اگر کثیف بود آن را تعویض کنید.اگر فیلتر هوا کثیف باشد جریان هوا به موتور مختل می‌شود و بنزین بیشتری می‌سوزاند.

۳۱- ممکن است لاستیک‌های پهن و اسپورت به نظر زیبا باشند اما مقاومت حرکت و مصرف سوخت رابالا می‌برند.

۳۲- روغن ماشین را به موقع عوض کنید. اگر روغن ماشین تمیز باشد اصطکاک کمتری در موتور ایجاد می‌شود و با مقدار ثابت سوخت می‌توانید یک تا دو درصد بیشتر برانید.

۳۳- به جای برنامه‌های تفریحی بیرون از خانه و گشت وگذار در خیابان‌ها دوستانتان را به خانه خود دعوت کنید.

۳۴- اگر نوع شغل تان طوری است که می‌توانید آن را در خانه انجام بدهید از رئیس تان اجازه بگیرید و یک یا دو روز درهفته را به محل کار نروید و کارها را در خانه دنبال کنید. اگر هم خودتان رئیس جماعتی از کارمندان هستید ببینید کدام یک از کارمندان می‌تواند کارش را در خانه انجام بدهد و به او این اجازه را بدهید.

۳۵- وقتی نزدیک مقصد موردنظرتان می‌شوید در اولین جای پارکی که دیدید پارک کنید و به امید پیدا کردن جای پارک درست روبه روی مقصدتان در خیابان بالا و پایین نروید. از کمی پیاده روی ضرر نمی‌کنید.

1 دیدگاه

  1. یعنی کلا چی صبحانه بخوریم هم توی مصرف بنزین تاثیر داره!!!!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

افزایش بیش از چهار میلیون لیتری مصرف بنزین در ۹ ماهه سال ۱۳۹۵

میانگین مصرف بنزین در ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ ، ۷۴ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر ...